Przez błąd rządzących nie wszyscy zapłacą składkę zdrowotną

Firma Dołącz do dyskusji (30)
Przez błąd rządzących nie wszyscy zapłacą składkę zdrowotną

Okazuje się, że jest kolejna luka dotycząca składki zdrowotnej. Wygląda na to, że na skutek luki nie wszyscy zapłacą składkę zdrowotną – nawet jeśli osiągają co miesiąc duże zyski. Mowa o prokurentach, ale – nie tylko o nich. 

Nie wszyscy zapłacą składkę zdrowotną. Jest kolejna luka

O tym, że Polski Ład zawiera błędy, mogliśmy wszyscy przekonać się już na początku tego roku. Rządzący na szybko usiłowali załatać jedną z nich rozporządzeniem i zasadach poboru zaliczek, jednak doradcy podatkowi i księgowi podważają zgodność rozporządzenia z prawem i nazywają je wprost bublem legislacyjnym.

Teraz okazuje się, że jest kolejny błąd – tym razem w zasadach opłacania składki zdrowotnej. Jak donosi „DGP”, problem leży w art. 83 ust. 2 ustawy zdrowotnej, który nie został zmieniony:

W przypadku nieobliczania zaliczki na PIT przez płatnika od przychodów stanowiących podstawę wymiaru składki, składkę obliczoną za poszczególne miesiące obniża się do wysokości 0 zł.

Jak podaje dziennik, skutek tego przepisu jest taki, że nie wszyscy zapłacą składkę zdrowotną. Konstrukcja tego przepisu wyklucza bowiem płacenie składki przez prokurentów. Za nich bowiem pracodawca nie odprowadza zaliczek na PIT. A prokurenci zarabiają sporo – nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych miesięcznie. Tymczasem rządzący zwyczajnie zapomnieli o wykreśleniu przywołanego wyżej artykułu.

Brak konieczności płacenia składki zdrowotnej obejmie też te osoby, które zwolnią swojego płatnika z pobierania zaliczek na PIT. Co ciekawe, wcześniej nie było możliwości zwolnienia z pobierania zaliczek – pojawiła się ona w tym roku, ze względu na wyższą kwotę wolną od podatku. Zwolnić płatnika z pobierania zaliczek na PIT mogą te osoby, które spodziewają się, że ich roczne dochody z określonych tytułów nie przekroczą kwoty wolnej. Wcześniej takie rozwiązanie nie miałoby zatem sensu – teraz już jest możliwe.

Bubel goni bubel

Fakt, że nie wszyscy zapłacą składkę zdrowotną (chyba że rząd na biegu będzie znowu łatał przepisy) udowadnia tylko, że zmiana obciążeń składkowo-podatkowych w ramach Polskiego Ładu jest nieprzemyślana, a przepisy – pisane na kolanie. Tak twierdzą zresztą zarówno prawnicy jak i doradcy podatkowi czy księgowi. Warto też pamiętać, że już raz było zagrożenie, że część osób nie zapłaci składki zdrowotnej. Mowa o osobach objętych nowymi zwolnieniami z podatku dochodowego. Ten błąd naprawiono, jednak jak widać – nadal jest spora luka, którą część podatników może wykorzystać.