W Polsce wciąż wiele osób zastanawia się, czy nowy program dopłat do kredytu hipotecznego w ogóle wystartuje, a jeśli tak – to kiedy. Tymczasem okazuje się, że Niemcy już uruchomili analogiczny program dopłat. Jest tylko jeden haczyk – i to sprawia, że sens niemieckiego programu jest bardziej oczywisty.
Niemiecki Kredyt na start ruszył już we wrześniu. Ma zachęcać do kupna starych nieruchomości
Los Kredytu na start jest mocno niepewny; pojawiły się też informacje, że jeżeli program w ogóle wystartuje, to najwcześniej w marcu 2025 r. (lub nawet w maju). Tymczasem w Niemczech program zbliżony do polskiego Bezpiecznego Kredytu czy kredytu 0 proc. już wystartował – nasi zachodni sąsiedzi mogą skorzystać z dopłat do kredytu hipotecznego. Okazuje się jednak, że niemieckiemu programowi przyświeca nieco inny cel – a jest nim przede wszystkim zachęcenie młodych Niemców do kupowania… starych nieruchomości. Na to wskazuje zresztą sama nazwa programu, czyli (w tłumaczeniu) „Młodzi kupują stare”. Niskooprocentowaną pożyczkę mogą otrzymać rodzice wychowujący co najmniej jedno dziecko oraz osoby samotnie wychowujące dziecko/dzieci; konieczne jest też spełnienie kryterium dochodowego. Progi dochodowe są uzależniona od liczby dzieci do 18. roku życia w gospodarstwie domowym; przy jednym dziecku próg dochodowy (roczny) wynosi 90 000 euro; każde kolejne dziecko podnosi próg dochodowy o 10 000 euro.
To jednocześnie nie wszystkie warunki, jakie należy spełnić, by otrzymać wsparcie finansowe. Istotna jest również… klasa energetyczna budynku.
Pieniądze można otrzymać tylko na zakup starej nieruchomości. I o ile przeprowadzi się jej remont w określonym czasie
Dofinansowanie do kwoty 150 000 euro przysługuje wyłącznie w przypadku zakupu nieruchomości o klasie energetycznej F, G lub H – przy czym H oznacza najniższą możliwą klasę energetyczną budynku w Niemczech. Co więcej, kupujący, który otrzyma dofinansowanie, jest zobowiązany do przeprowadzenia remontu w ciągu 4,5 roku od uzyskania zatwierdzenia kredytu. Efektem modernizacji powinno być podniesienie klasy energetycznej budynku do takiego poziomu, by osiągnął przynajmniej standard energetyczny EH 70. Oznacza to budynek, który dzięki rozwiązaniom konstrukcyjnym i technicznym zużywa o 30 proc. mniej energii niż budynek dopiero co wybudowany.
Na zakup nieruchomości Niemcy mogą otrzymać maksymalnie 150 tys. euro niskooprocentowanej pożyczki; wysokość wsparcia jest uzależniona od liczby dzieci. Osoby, które chcą skorzystać z programu, mają do wyboru dwie opcje – pożyczkę na okres od 7 do 35 lat, ze stałą miesięczną ratą i oprocentowaniem do 3,31 proc., albo pożyczkę na okres od 7 do 10 lat, z nominalną stopą 1,59 proc.; podczas jej obowiązywania spłacane są jedynie odsetki, a pożyczoną sumę oddaje się na koniec okresu finansowania.
Jak zatem widać, niemiecki odpowiednik naszego programu ma konkretny cel – związany też w dużej mierze z tzw. dyrektywą budynkową. Niemcy mogą otrzymać też niskooprocentowaną pożyczkę jedynie na część kwoty potrzebnej do zakupu nieruchomości.