Nieodśnieżony parking pod Lidlem czy Biedronką to duży problem. Nie tylko dla bezpieczeństwa klientów, ale także i dla samych sieci: nieutrzymanie porządku na posesji jest bowiem wykroczeniem, za które grozi kara. Nie wystarczy więc uprzątnięcie śniegu jedynie po to, by zmieściły się samochody.
Nieodśnieżony parking pod Lidlem lub Biedronką
Lokalny portal „KRKnews” zwrócił uwagę na ciekawy problem. Jeden z czytelników zwrócił się do redakcji, pytając, czy komukolwiek zdarzyło się pchać wyładowany zakupami sklepowy wózek przez odśnieżony chodnik i parking. Pytanie jest oczywiście ironiczne, bo zaraz obok autor wiadomości wskazuje, że na parkingu pod jedną z krakowskich Biedronek śnieg usunięto tylko po to, by na parkingu zmieściły się samochody.
Z kolei u konkurencji – czyli np. w Lidlu – odśnieżone są nie tylko parkingi, ale i ścieżki, którymi można swobodnie dojść do sklepu. Autor wiadomości kończy wiadomość równie ironicznie, bo stwierdza, że
Przecież śnieg nad Krakowem padał równo
Co na to miejskie służby? Te, zapytane przez źródłowy portal, wskazują, że za odśnieżanie chodników odpowiadają właściciele posesji przyległych. To właściciel (lub zarządca) ma obowiązek odśnieżenia, posypania lodu, czy usunięcia błota na całym odcinku, na którym posesja graniczy z chodnikiem.
Zgodnie z art. 117 Kodeksu wykroczeń, kto, mając obowiązek utrzymania czystości i porządku w obrębie nieruchomości, nie wykonuje swoich obowiązków, podlega karze grzywny do 1500 zł albo karze nagany. Grzywnę można nałożyć w postaci mandatu karnego.
Czy można zmusić sklep do odśnieżenia parkingu?
Warto pamiętać, że art. 117 k.w. dotyczy wszystkich mających obowiązek utrzymania czystości i porządku w obrębie nieruchomości. Nie chodzi więc jedynie o wynikający z ustawy obowiązek odśnieżenia chodnika. Przepis ten dotyczy również łamania obowiązków wynikających z prawa lokalnego, na którego stworzenie pozwala stosowna ustawa, czyli uchwał – regulaminów utrzymania czystości i porządku w gminach. Np. uchwała obowiązująca w Krakowie określa w art. 14 ust. 1 pkt 1, że
Właściciele nieruchomości obowiązani są do uprzątnięcia błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z części nieruchomości udostępnionej do użytku publicznego.
Oprócz tego istnieje obowiązek np. usuwania sopli lodu. Powoduje to, że właściciel sklepu, który jedynie częściowo odśnieża np. parking (dostępny publicznie), naraża się na odpowiedzialność. Nie wynika ona jednak wprost z ustawy, a dookreślona zostaje prawem lokalnym.
Warto więc zapoznać się z tym, jakie prawo w zakresie obowiązków dotyczących utrzymania czystości funkcjonuje w danym miejscu i czasie. Obowiązki mogą się dla poszczególnych gmin różnić. Jeżeli jednak stwierdzimy, że właściciel sklepu łamie prawo, mamy prawo poinformować odpowiednie organy. Ponadto jeżeli dochodzi do łamania prawa, to łatwiej jest uzyskać ewentualne odszkodowanie na podstawie przepisów prawa cywilnego.