Nike Rozdaje Buty – Promocja – oszuści na Facebooku tym razem działają w zamkniętej grupie

Technologie Zakupy Zbrodnia i kara Dołącz do dyskusji (75)
Nike Rozdaje Buty – Promocja – oszuści na Facebooku tym razem działają w zamkniętej grupie

Najwyraźniej fanpage oszustów na Facebooku wypaliły się już jako model biznesowy i teraz działają jako zamknięte grupy. Tutaj zdolność identyfikacji oszustwa jest ograniczona, na dodatek mniej świadome osoby mogą zapraszać swoich równie mało świadomych znajomych. 

Na ich nieszczęście w gronie blisko 5000 zaproszonych (a akcja istnieje dopiero godzinę) znalazłam się i ja, a w związku z tym przestrzegam. To znowu ci sami oszuści, co w przypadku Hotelu w Karpaczu czy rzekomego rozdawania pieniędzy przez Lotto. Warto przy tym dodać, że zaproszenia do grupy rozsyłają się za sprawą przejętych lub zawirusowanych kont.

Możemy więc natrafić na profile naszych znajomych, którzy wychwalają „promocję” i wklejają zdjęcia otrzymanych butów, chociaż nie mają oczywiście o tym zielonego pojęcia, a żadnych butów nie otrzymali.

Nike rozdaje buty – promocja życia?

Model działania jest taki sam jak zawsze, czyli „rozdajemy coś za darmo”, po czym naiwniacy wysyłają SMS-y kosztujące kilkadziesiąt złotych. Oczywiście rozczarowanie pojawia się szybko, ale jeszcze szybciej oszuści napychają portfele. Wszystko zostało zrobione bardzo starannie. Fałszywy profil niejakiej Pani Pauliny Kułakowskiej wyjawia m.in., że jest pracowniczką firmy Nike.

nike

To oczywiście kłamstwo, ale cała akcja przekierowuje nas na bardzo ładnie wykonaną i nowoczesną stronę internetową z katalogiem butów, które możemy sobie wybrać za darmo. Oczywiście warunkiem jest wysłanie drogich SMS-ów, a butów… i tak raczej nie zauważycie.

Podkreślam już moją opinię prawną wystosowaną w tekście o Lotto. Takie metody działania spełniają przesłanki czynu zabronionego zdefiniowanego w art. 286 kodeksu karnego i zasługują na zgłoszenie na policję.

nike2

Już teraz nie brakuje osób niezadowolonych z przebiegu „promocji”, jednak komentarze takie znikają w ekspresowym tempie. Cel jest jasny – jak najszybciej oszukać jak największą liczbę osób. I zniknąć, a za chwilę zaatakować naiwniaków z kolejnym rozdawnictwem. Może akurat Donald Tusk będzie rozdawał garnitury albo Lady Gaga iPhone’y – kreatywność oszustów jest nieograniczona.

bez-tytulu

Przypominamy, że przy okazji wcześniej opisywanych oszustw tego typu, zawsze odnotowywaliśmy na naszej stronie ruch z panelu klienta strony Firesub.pl/Firesub.net. To firma, której oferta podsumowana jest słowami

Wysoka jakość leadów drogą do sukcesu!
U nas zarobisz dużą gotówkę, szybko i bez żadnych problemów.

Niestety nie posiadamy narzędzia żeby ustalić czy to ta firma stoi za tego typu akcjami, czy jedynie udostępnia w tym celu narzędzia techniczne, ale gorąco zachęcamy do zgłaszania sprawy Policji, z kolei Policja powinna w pierwszej kolejności rozpocząć swoje śledztwo właśnie w siedzibie tej płockiej firmy. Być może FireMedia s.c. z siedzibą w: ul. Gałczyńskiego 20/1/32, 09-400 Płock, NIP: 774-321-21-34, będzie w stanie pomóc w identyfikacji odpowiedzialnych lub chociaż swoim doświadczeniem pomóc w tematyce będącej problemem niniejszego wpisu.

Art. 286. § 1. Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.