Można zapłacić niższy abonament RTV za 2022 r., ale trzeba się pospieszyć

Codzienne Finanse Dołącz do dyskusji
Można zapłacić niższy abonament RTV za 2022 r., ale trzeba się pospieszyć

Tylko do 25 stycznia można zapłacić nieco niższy abonament RTV – korzystając z preferencyjnych warunków. Później również można skorzystać z ulg – ale jeszcze mniejszych.

Niższy abonament RTV. 10-procentowa zniżka dla tych, którzy zapłacą do 25 stycznia

Jeszcze w czerwcu Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji podała stawki abonamentu RTV na 2022 r. Na szczęście dla abonentów – przynajmniej w tym przypadku nie muszą obawiać się podwyżek. Stawki na ten rok pozostają bez zmian. Oznacza to, że w 2022 r. za używanie odbiornika radiowego trzeba miesięcznie zapłacić 7,50 zł. Z kolei za używanie telewizora trzeba zapłacić 24,50 zł.

Jeśli jednak ktoś zdecyduje się na uiszczenie opłaty za cały rok z góry, może liczyć na nieco niższy abonament RTV – obowiązuje wtedy 10-procentowa zniżka. Na skorzystanie z niej pozostało jednak niewiele czasu – opłatę należy uiścić do 25 stycznia.

Osoby, które zapłacą abonament RTV z góry, zapłacą łącznie za używanie odbiornika radiowego 81 zł, natomiast telewizora – 264,60 zł. Bez zniżki opłaty te wynosiłyby odpowiednio 90 zł za odbiornik radiowy i 294 zł za telewizor.

Z ulg można skorzystać równieź później, ale nie będą już tak korzystne

Abonenci, którzy spóźnią się z zapłatą abonamentu RTV za cały rok, nie są jednak na całkowicie przegranej pozycji. Można opłacić abonament również za dwa, trzy i sześć miesięcy z góry.

W przypadku radia opłata wyniesie:

  • 14,60 zł przy opłacie za dwa miesiące (zamiast 15 zł)
  • 21,60 zł przy opłacie za trzy miesiące (zamiast 22,50 zł)
  • 42,80 zł przy opłacie za pół roku (zamiast 45 zł)

Z kolei w przypadku telewizora opłata wyniesie:

  • 47,50 zł przy opłacie za dwa miesiące (zamiast 49 zł)
  • 70,60 zł przy opłacie za trzy miesiące (zamiast 73,50 zł)
  • 139,70 zł przy opłacie za pół roku (zamiast 147 zł).

Dzięki opłaceniu abonamentu z góry na kilka miesięcy można zatem również nieco zaoszczędzić – ale nie tak dużo, jak w przypadku opłaty rocznej.

Kto jest zwolniony z abonamentu RTV?

Warto oczywiście przy tym pamiętać, kto jest zwolniony z płacenia abonamentu RTV. Zgodnie z przepisami, abonamentu RTV nie muszą płacić:

  • osoby, które ukończyły 75 rok życia,
  • osoby zaliczone do I grupy inwalidzkiej,
  • weterani będący inwalidami wojennymi lub wojskowymi,
  • osoby, które ukończyły 60 lat i mają prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty 50% przeciętnego wynagrodzenia.

Oczywiście dyskusyjna pozostaje nadal kwestia samej opłaty. Wydaje się, że w dobie wysokich rekompensat dla mediów publicznych abonament RTV stracił rację bytu. Mimo tego rządzący nie rozważają jego likwidacji.