Noszenie munduru a prawo. Elementy strojów wojskowych używają wędkarze, grupy rekonstrukcyjne, młodzież jako element swych ,,stylizacji”, osoby, które dla rozgrywki grają w paintball i wiele innych osób, przy różnych okazjach.
MON chce zadbać o to by mundurów nie nosił nikt inny, niż żołnierze. Na celownik bierze więc osoby korzystające z owych elementów umundurowania. Co dokładnie zamierza zrobić MON, o tym w niniejszym poście.
Noszenie munduru a prawo
W obecnym kodeksie wykroczeń funkcjonuje art. 61 zgodnie z którym:
1. Kto przywłaszcza sobie stanowisko, tytuł lub stopień albo publicznie używa lub nosi odznaczenie, odznakę, strój lub mundur, do których nie ma prawa, podlega karze grzywny do 1000 złotych albo karze nagany.
2. Kto ustanawia, wytwarza, rozpowszechnia publicznie, używa lub nosi: godło, chorągiew albo inną odznakę lub mundur, co do których został wydany zakaz, albo odznakę lub mundur organizacji prawnie nieistniejącej, albo odznakę lub mundur, na których ustanowienie lub noszenie nie uzyskano wymaganego zezwolenia,
podlega karze aresztu albo grzywny.
3. W razie popełnienia wykroczenia określonego w § 1 można orzec, a w razie popełnienia wykroczenia określonego w § 2 orzeka się przepadek wymienionych w tych przepisach przedmiotów, jak również innych przedmiotów służących do popełnienia wykroczenia, takich jak pieczęcie, stemple, papier firmowy lub bilety wizytowe, choćby nie stanowiły własności sprawcy.
Maksymalna kara grzywny wynosi 5000 zł.
Obecnie dość często noszone są spodnie wojskowe lub kurtki, co nie dziwi, gdyż są to elementy stroju o wysokich walorach użytkowych, wytrzymałe, ciepłe. W pewnym uogólnieniu można wskazać, że nie było to raczej przedmiotem zainteresowania organów ścigania, choć pamiętam jedną z głośnych medialnie spraw studentów, którzy przebrali się w stroje MO w czasie juwenaliów czym naruszyli zakaz noszenia mundurów formacji nieistniejących.
MON przygotowuje projekt nowelizacji ustawy, którego założeniem jest przyznanie żandarmerii dodatkowych uprawnień w tym do karania za nieuprawnione publiczne noszenie odznaczeń lub munduru.
Szykuje się więc nam nowa rzeczywistość modowo – społeczna, mundury trzeba będzie odłożyć do szafy albo też zaopatrzyć się w mundury innych armii czy mundury starszego wzoru. Żandarmi zaś będą pilnie wypatrywać obywateli naruszających prawo.
Mając na uwadze przyszłe regulacje, które zapewne niedługo wejdą w życie warto już w chwili obecnej poważnie zastanowić się nad zakupem jakichkolwiek elementów umundurowania.
Z drugiej strony wydaje się, że tego typu zmiany w prawie mają na celu nie tylko dowartościowanie i podkreślenie wagi munduru, ale też przeciwdziałanie scenariuszowi krymskiemu, gdy w zasadzie bez walki, nagle solidną część Ukrainy na swoje potrzeby wydarły tzw. „zielone ludziki”. Pytanie brzmi jednak, czy naprawdę ucierpi na tym ktoś więcej, niż miłośnicy militariów.
Jeśli chciał(a)byś uzyskać poradę prawnika na temat tego co grozi za niepłacenie alimentów lub też innym zakresie, to z redakcją Bezprawnik.pl współpracuje zespół prawników specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.
Fot. tytułowa: Noszenie munduru a prawo // Pexels