Sporządzając testament, notariusz może zaproponować nam wpisanie go do Notarialnego Rejestru Testamentów. Jest to polska baza, w której można znaleźć większość spisanych notarialnie testamentów. Jak umieścić swój testament w bazie? Jak dowiedzieć się, czy ostatnia wola dane osoby się w nim znajduje?
Notarialny Rejestr Testamentów
Notarialny Rejestr Testamentów istnieje od 5 października 2011 roku. Obecnie zawiera ok. 200 tysięcy zarejestrowanych aktów. Z założenia ma on umożliwiać łatwe odnalezienie i dotarcie do poszukiwanego dokumentu. Ma on jednak tylko i wyłącznie działanie informacyjne. Nie odnajdziemy więc w nim pełnych treści dokumentu.
Wpis do rejestru jest dobrowolny i bezpłatny. Dokonuje go notariusz na wniosek testatora. Jeżeli sporządzamy testament notarialny, to prawdopodobnie zaproponuje on nam jego dokonanie.
Co znajdziemy w Rejestrze?
Rejestr pozwala na wyszukanie w bazie zarejestrowanych informacji o testamencie. Co ważne nie ujawni on treści testamentu czy danych osobowych spadkobierców. Wskaże jedynie, że spadkodawca takie testament zarejestrował oraz kancelarię, w której został on złożony.
Sama informacja o zarejestrowaniu ostatniej woli może by ujawniona dopiero po śmierci spadkodawcy. Może ją otrzymać każdy. Nie ma konieczności podawania przyczyny poszukiwania testamentu. Aby odszukać interesujący nas akt, należy w wyszukiwarce dostępnej pod linkiem podać numer PESEL lub imię i nazwisko osoby zmarłej wraz z datą śmierci (lub urodzenia), ostatnim miejscem zamieszkania, miejscem urodzenia oraz imionami rodziców.
Wyszukiwarka pozwala na odnalezienie tylko ogólnych informacji. Dostęp do treści testamentu wymaga już wykazania interesu prawnego i odbywa się na ogólnych zasadach prawa spadkowego. Jak więc widać treść może być dostępna nie tylko dla spadkobierców, ale również innych osób, takich jak banki, wierzyciele.
Główną zaletą zarejestrowania ostatniej woli w Rejestrze Testamentów jest pewność, że dokument nie zginie i po zarejestrowaniu zawsze będzie znajdował się w bazie. Znaczącą zmniejsza to ryzyko, że testament nie zostanie ujawniony. Polski Rejestr jest częścią Stowarzyszenia Europejskiej Sieci Rejestrów Testamentów. Umożliwia więc poszukiwanie również aktów zarejestrowanych w innych krajach wspólnoty oraz w Rosji.