Jest szansa na nową dotację dla mikroprzedsiębiorców i małych firm? Rzecznik MŚP informuje o nowym instrumencie, ale są wątpliwości

Finanse Firma dołącz do dyskusji (52) 13.07.2020
Jest szansa na nową dotację dla mikroprzedsiębiorców i małych firm? Rzecznik MŚP informuje o nowym instrumencie, ale są wątpliwości

Edyta Wara-Wąsowska

Czy jest szansa na nową dotację dla mikroprzedsiębiorców i małych firm? Ze strony rzecznika MŚP wynika, że do jego biura wpłynęła informacja o przygotowaniu nowego instrumentu dotacyjnego. Czy jednak faktycznie jest to nowy instrument?

Nowa dotacja dla przedsiębiorców? Rzecznik MŚP informuje o nowym instrumencie

Dotacja na kapitał obrotowy wciąż nie jest dostępna dla wszystkich mikro- i małych firm – nie we wszystkich województwach urzędy marszałkowskie zdecydowały się na ogłoszenie naboru wniosków. Niektóre prawdopodobnie w ogóle tego nie zrobią, część z kolei ma zamiar ruszyć z naborem w drugiej połowie lipca. Od dziś też przedsiębiorcy z Dolnego Śląska mogą wypełniać wnioski o dotację (chociaż wyślą je dopiero 20 lipca).

Czy w takim razie jest szansa dla małych firm, które z dotacji nie mogły lub nie zdążyły skorzystać (obowiązuje zasada „kto pierwszy ten lepszy” przy ograniczonych środkach)? Teoretycznie nadzieją dla nich może być komunikat rzecznika MŚP, z którego wynika, że może ruszyć nowa dotacja dla przedsiębiorców.

Jak możemy przeczytać na stronie rzecznika, do jego biura wpłynęła informacja od Sektorowej Rady ds. Kompetencji w Handlu o przygotowaniu nowego instrumentu dotacyjnego – właśnie dla mikro i małych przedsiębiorców. Tak jak w przypadku dotacji na bieżącą działalność gospodarczą, z nowej formy wsparcia będą mogły skorzystać firmy, które ucierpiały na skutek epidemii koronawirusa.

Stare-nowe wsparcie? Warto poczekać na więcej informacji, by się nie rozczarować

Niestety – nie do końca wiadomo, czy faktycznie chodzi o nowy instrument, tak jak informuje na swojej stronie rzecznik MŚP. Wątpliwości może wzbudzać ten fragment:

Powyższy instrument został przygotowany przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej w porozumieniu z regionami, które pełnią funkcje Instytucji Zarządzających Regionalnymi Programami Operacyjnymi.

Taki opis przywodzi na myśl dotację na kapitał obrotowy. Na stronie rzecznika widnieje również informacja, że ostateczną decyzję o uruchomieniu programu podejmuje Instytucja Zarządzająca RPO. Jeśli z kolei odwiedzimy stronę rządową, do której znajduje się link na końcu komunikatu na stronie rzecznika, to zostaniemy przekierowani do informacji MFiPR. Z niej natomiast wynika, że „średnie firmy już korzystają z nowego narzędzia”, a nabór wniosków uruchomiono 15 czerwca. To pokrywa się natomiast z datą rozpoczęcia naboru wniosków o dotację na kapitał obrotowy ogłoszonego przez PARP.

Na ten moment nie wiadomo zatem, czy chodzi po prostu o dotację na kapitał obrotowy (tyle, że dla mniejszych podmiotów), czy też faktycznie przedsiębiorcy zyskają jeszcze jedną szansę na wsparcie. Na ten moment pewne jest tylko to, że często komunikaty o kolejnych formach wsparcia są po prostu niejednoznaczne i nieprecyzyjne.