Od dziś się rozliczamy! A nowy rok przyniósł nowe możliwości dla freelancerów

Firma Podatki Praca Dołącz do dyskusji
Od dziś się rozliczamy! A nowy rok przyniósł nowe możliwości dla freelancerów

Od dziś polscy freelancerzy stają przed nowymi możliwościami rozliczania swoich dochodów z roku 2023. Zmiana w terminie rozpoczęcia rozliczeń rocznych, która przenosi datę z 1 stycznia na połowę lutego, otwiera nowy rozdział dla wolnych strzelców.

Mimo że możliwość wcześniejszego złożenia zeznań istniała, to właśnie od dzisiejszego dnia urzędy skarbowe zaczną je rozpatrywać. Przy zachowaniu dotychczasowego – ostatecznego – terminu składania zeznań, czyli 30 kwietnia 2024 roku, eksperci podkreślają jak bardzo trzeba pamiętać o zachowaniu terminu w celu uniknięcia potencjalnych kar finansowych.

Skomplikowany i jednocześnie słodki żywot freelancera

Jakub Kania z biura księgowego EDK Consulting, przypomina o możliwości dokonywania korekt złożonych zeznań, co jest ważne zwłaszcza dla osób pracujących na własny rachunek. Freelancerzy, zależnie od formy swojej działalności, mogą wybierać między różnymi formami opodatkowania, co pozwala im na optymalizację podatkową. Od rozliczenia na zasadach ogólnych, przez podatek liniowy, aż po zryczałtowany podatek od przychodów, każda z tych opcji ma swoje specyficzne warunki i wymogi.

Dla freelancerów prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, możliwość wspólnego rozliczenia z małżonkiem przy opodatkowaniu skalą podatkową może przynieść znaczące ulgi podatkowe. Jednakże, takie rozwiązanie nie jest dostępne dla osób rozliczających się podatkiem liniowym czy zryczałtowanym podatkiem od przychodów.

Freelancer z działalnością gospodarczą

Jeśli freelancer prowadzi działalność i wystawiał w 2023 roku faktury dla swoich klientów to rozlicza się jak przedsiębiorca, w zależności od wybranej formy opodatkowania:

Na zeznaniu PIT-36 w przypadku opodatkowania dochodu skalą podatkową (dochody do 120 tys. zł stawka 12%, a nadwyżka ponad ten limit 32%);

Na zeznaniu PIT-36L, w przypadku opodatkowania dochodu podatkiem liniowym (stawka 19% niezależnie od kwoty dochodu);

Na zeznaniu PIT-28, w przypadku opodatkowania zryczałtowanym podatkiem od przychodów.

Freelancer prowadzący działalność gospodarczą opodatkowaną w ramach skali podatkowej może skorzystać ze wspólnego rozliczenia z małżonkiem, by uniknąć opodatkowania nadwyżki dochodów powyżej 120 tys. zł stawką 32%. Z rozliczenia z małżonkiem można skorzystać, jeśli pomiędzy małżeństwem istnieje wspólność majątkowa. W takiej sytuacji, dochody małżonków do limitu 240 tys. złotych opodatkowane będą stawką 12%.

Opodatkowanie podatkiem liniowym lub zryczałtowanym podatkiem od przychodów wyklucza wspólne rozliczenie z małżonkiem.

Freelancer na „śmieciówce”

Freelancerzy bez formalnej działalności gospodarczej, pracujący na umowach zlecenia czy o dzieło, stają przed wyzwaniem skrupulatnego zbierania deklaracji PIT-11 od każdego zleceniodawcy. To zadanie może okazać się problematyczne, zwłaszcza gdy nie wszystkie umowy są formalnie zgłoszone przez pracodawców.

Freelancer, który w 2023 roku pracował na umowę zlecenie lub umowę o dzieło powinien otrzymać od wszystkich swoich klientów osobno deklarację na druku PIT-11. To ważne, aby przy wypełnianiu własnej deklaracji PIT-37 uwzględnić wszystkich klientów. Dla freelancera realizującego wiele zleceń dla wielu klientów to prawdziwe wyzwanie. Niestety, nawet w przypadku nie otrzymania deklaracji PIT-11 od klienta, pracodawcy, freelancer jest zobowiązany do rozliczenia wszystkich swoich dochodów, nawet bez PIT-11 i nawet w przypadku gdy umowa nie została zgłoszona do urzędu przez pracodawcę.

Alternatywnym rozwiązaniem dla niezależnych pracowników jest korzystanie z platform pośrednictwa pracy, które przejmują na siebie obowiązki podatkowe. Swego czasu reklamowaliśmy na łamach firma.blog na przykład usługę Useme. Z kolei Valentyn Ziuzin, prezes konkurencyjnego Freelancehunt, wskazuje na wygodę i efektywność takiego rozwiązania, które umożliwia freelancerom skupienie się na realizacji zleceń bez konieczności martwienia się o aspekty podatkowe.