9 dni obchodów w czerwcu chcą nam sprezentować senatorowie. Byśmy mogli świętować np. pielgrzymkę Jana Pawła II

Codzienne Na wesoło dołącz do dyskusji (26) 08.02.2019
9 dni obchodów w czerwcu chcą nam sprezentować senatorowie. Byśmy mogli świętować np. pielgrzymkę Jana Pawła II

Udostępnij

Edyta Wara-Wąsowska

W polskim kalendarzu znajduje się już całkiem sporo świąt. Okazje – jak to bywa – przeróżne. Najczęściej święta i zarazem dni wolne w pracy są związane z obchodami świąt religijnych. Czasami jednak wybrańcy narodu (w tym przypadku senatorowie) postanawiają zaszaleć, co kończy się takimi pomysłami jak nowe święto. Miałoby trwać 9 dni. 

Nowe święto? Nie ma co się ograniczać

Polscy parlamentarzyści nie ustają w pomysłach na to, jak umilić życie obywatelom. Na ogół przodują w tym obecnie rządzący, jednak, jak się okazuje, i opozycję stać na rozrzutność. Senatorowie Platformy Obywatelskiej wpadli na pomysł ustanowienia nowego święta. Ba – złożyli już nawet stosowny projekt uchwały (który, nawiasem, będą musieli jeszcze poprawić, jak sami zresztą przyznają). Największe zaskoczenie? Święto miałoby trwać….9 dni.

9 dni świątecznego szaleństwa. No, prawie szaleństwa

O co właściwie chodzi? Senatorowie opozycji chcą ustanowienia „Dni Wolności”, które byłyby jednorazowym świętem. Miałyby trwać od 2 do 10 czerwca 2019 r. Jeśli ktoś próbuje w tym momencie wymyślić powód, dla którego takie święto miałoby pojawić się w tegorocznym kalendarzu, to już spieszę z pomocą.

Zdaniem autorów projektu uchwały Polacy mieliby wtedy wspominać i świętować rozmaite rocznice. Głównie – pielgrzymkę Jana Pawła II do Polski w 1979 r.; to właśnie wtedy padły słowa, które wryły się w zbiorową świadomość („Niech zstąpi duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi.”). To jednak tylko jedna z wielu rocznic wartych, zdaniem senatorów, uczczenia. Bo przecież w tym roku jest jeszcze okrągła rocznica unii lubelskiej, pierwszego powstania śląskiego, agresji Niemiec i ZSRR (na pewno jest co świętować?), Okrągłego Stołu, wyborów czerwcowych i wejścia Polski do NATO. Senatorowie PO zreflektowali się, że w sumie można też świętować okrągły jubileusz wejścia Polski do Unii Europejskiej, dlatego zamierzają zgłosić poprawkę do własnego projektu.

Senatorowie chcą zachęcić do świętowania wszystkich – zarówno zwykłych obywateli jak i organizacje społeczne, środowiska edukacyjne i jednostki samorządu terytorialnego (chociaż o instytucjach państwowych, w gruncie rzeczy, nie ma ani słowa).

W tym wszystkim jest tylko jeden mały haczyk. Jaki?

Nowe święto nie zwalniałoby nikogo z obowiązków służbowych – czyli nici z potencjalnego, niesamowicie długiego wolnego.

26 odpowiedzi na “9 dni obchodów w czerwcu chcą nam sprezentować senatorowie. Byśmy mogli świętować np. pielgrzymkę Jana Pawła II”

    • „Senatorowie Platformy Obywatelskiej wpadli na pomysł ustanowienia nowego święta. Ba – złożyli już nawet stosowny projekt uchwały” – no nie wiem, czy uchwałą Senatu można zmienić prawo. Autorowi raczej chodziło o projekt ustawy.

  1. Swoją droga widzę ze senatorowie chcą swoją partię pozbawić reszty wyborców. nie ma to jak świętować wycieczkę patrona pedofilów.

  2. Ja nie chce ich wolnych dni. 12 listopada uczelnia kazala nam dorabiać. Jak chcą świętować niech idą na L4 i sami sie bawią bez nas . Ja cgce sie uczyc i pravować a nie obijać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *