MZ: nowe „żółte” i „czerwone” powiaty od jutra. Część par młodych dwa dni przed weselem musi wyprosić część gości

Codzienne Zdrowie Dołącz do dyskusji (334)
MZ: nowe „żółte” i „czerwone” powiaty od jutra. Część par młodych dwa dni przed weselem musi wyprosić część gości

Ministerstwo Zdrowia uaktualniło listę „żółtych i „czerwonych” powiatów. Częściowe obostrzenia zostaną nałożone w kilku powiatach, które do tej pory znajdowały się w strefie „zielonej”. Są również miejsca, gdzie sytuacja się pogorszyła. 

Nowe żółte i czerwone powiaty. MZ uaktualnia listę

Dokładnie tydzień temu informowaliśmy o tym, że wracają obostrzenia w Polsce. Na razie jednak tylko w niektórych powiatach, w związku z czym rządzący wymyślili podział na trzy strefy obejmujące zielone, żółte i czerwone powiaty. W zielonych (czyli takich, w których liczba zakażeń nie wzrosła znacząco i nie powstały nowe ogniska) nie wprowadza się nowych, dodatkowych restrykcji. Inaczej jest, jeśli chodzi o żółte i czerwone powiaty. Na przykład w czerwonych powiatach konieczne jest noszenie maseczki w przestrzeni publicznej (także na powietrzu). W obu strefach są ograniczenia, jeśli chodzi o działanie restauracji, siłowni czy o organizację wydarzeń sportowych i kulturalnych. Wreszcie są też dodatkowe ograniczenia na weselach – w strefie czerwonej może bawić się do 50 gości, w żółtej – do 100.

Ministerstwo Zdrowia uprzedzało, że listę powiatów objętych dodatkowymi restrykcjami będzie uaktualniać dwa razy w tygodniu. Dziś pojawiła się nowa – i doszło na niej do pewnych zmian.

Po pierwsze – łączna liczba powiatów żółtych i czerwonych zmniejszyła się do 18 (z 19). To dobra wiadomość, ale z kolei należy zwrócić uwagę na to, że część powiatów – do tej pory zielonych – stała się powiatami żółtymi. Chodzi o powiaty i miasta na prawach powiatu:

  • raciborski (woj. śląskie),
  • limanowski i nowotarski (woj. małopolskie),
  • grajewski (woj. podlaskie),
  • Biała Podlaska (woj. lubelskie).

Żółtymi powiatami nadal są powiaty: cieszyński, wieruszowski i Żory. Z kolei powiat pszczyński ze strefy czerwonej stał się strefą żółtą. Tym samym zamienił się miejscami z miastem Jastrzębie Zdrój, które do tej pory było w strefie żółtej.

Do czerwonych powiatów nadal zaliczają się powiaty: nowosądeczki, miasto Nowy Sącz, Ruda Śląska i Rybnik, powiat rybnicki, wodzisławski, ostrzeszowski, wieluński.

Aktualizacja listy powiatów obowiązuje od jutra.

Aktualizacja listy w drugiej połowie tygodnia problemem dla biorących ślub

Nowe restrykcje w kilku powiatach pociągają za sobą poważne konsekwencje. Po pierwsze – przedsiębiorcy będą musieli natychmiast, z dnia na dzień, dostosować się do nowych wymogów. Dla wielu z nich będzie to szczególnie bolesne – zwłaszcza, że na żadne wsparcie finansowe nie mogą liczyć. Po drugie – niektóre pary, które biorą ślub w sobotę, będą musiały jak najszybciej skrócić listę gości lub przenieść wesele do „zielonej” strefy. Ministerstwo Zdrowia nie zostawiło im na to zbyt wiele czasu.