Część przedsiębiorców będzie mogła starać się ponownie o zwolnienie ze składek ZUS. Do kiedy będą musieli złożyć wniosek i co z nadpłatami, jeśli znajdują się na ich kontach?
Nowe zwolnienia z ZUS: kto skorzysta i do kiedy trzeba złożyć wniosek?
Rządzący postanowili wspomóc część przedsiębiorców – możliwa będzie kontynuacja postojowego i zwolnienia z ZUS dla niektórych firm, głównie z branży turystycznej. Ta sama ustawa zakłada również utworzenie Turystycznego Biura Zwrotów. Zwrot pieniędzy za wakacje turyści otrzymywaliby nie od biur turystycznych, ale de facto – od państwa.
Kto może liczyć na nowe zwolnienia z ZUS? Wszystko zależy od głównego kodu PKD (przeważającego rodzaju działalności). Kody PKD uprawniające do zwolnienia to:
- 49.39.Z (transport lądowy)
- 55.10.Z (hotele i podobne obiekty zakwaterowania)
- 77.39.Z (wynajem i dzierżawa pozostałych maszyn i urządzeń)
- 79.11.A (agenci turystyczni)
- 79.90.A (piloci i przewodnicy)
- 82.30.Z (organizacja wystaw, targów i kongresów)
- 90.01.Z (artyści występujący na wydarzeniach)
- 90.02.Z (działalność wspomagająca organizację wydarzeń)
- 93.29.A (działalność pokojów zagadek, domów strachu, miejsc do tańczenia i w zakresie innych form rozrywki lub rekreacji organizowanych w pomieszczeniach lub innych miejscach o zamkniętej przestrzeni)
- 93.29.B (pozostała działalność rozrywkowa i rekreacyjna, gdzie indziej niesklasyfikowana)
- 93.29.Z (pozostała działalność rozrywkowa i rekreacyjna)
Oprócz tego przedsiębiorcy muszą pamiętać, że liczy się nie tylko kod PKD. Aby być uprawnionymi do zwolnienia ze składek, muszą również wykazać, że przychód uzyskany z działalności w pierwszym miesiącu kalendarzowym, za który jest składany wniosek o zwolnienie, był niższy o co najmniej 80 proc. w stosunku do przychodu uzyskanego w analogicznym miesiącu 2019 r.
Przedsiębiorcy uprawnieni do zwolnienia za okres od dnia 1 czerwca do 31 sierpnia powinni złożyć odpowiedni wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych do 30 listopada 2020 r. Składający wniosek powinni pamiętać o tym, że będą musieli załączyć do wniosku dwa dodatkowe oświadczenia – o rodzaju przeważającej działalności oraz oświadczenie potwierdzające spadek przychodu. Wniosek będzie można złożyć wyłącznie elektronicznie – za pośrednictwem PUE ZUS.
Co z opłaconymi składkami, za które przysługuje zwolnienie?
Warto zwrócić uwagę na to, co z opłaconymi już składkami. Zgodnie z ustawą,
Opłacone należności z tytułu składek, które zostały zwolnione z obowiązku opłacania na podstawie ust. 8, podlegają zwrotowi na zasadach określonych w art. 24 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2020 r. poz. 266, 321, 568 i 695)
Zgodnie z tym przepisem, składka nienależnie opłacona podlega zwrotowi w wysokości nominalnej wartości składki. Tym samym przedsiębiorcy nie muszą się martwić o to, że nie odzyskają wpłaconych już składek.