Rząd obniży podatek CIT dla małych firm

Gorące tematy Podatki Dołącz do dyskusji (342)
Rząd obniży podatek CIT dla małych firm

Dzięki nowemu projektowi ustawy rząd obniży podatek CIT dla małych firm z 19 na 15 proc.

Podatki to jeden ze znienawidzonych przez ludzi tematów. Dotyczy to zarówno osób fizycznych, jak i przedsiębiorców. Każdy kombinuje jak może, by w ramach obowiązujących przepisów zapłacić jak najniższe daniny Państwu. Aby uszczelnić system, rząd obniży podatek CIT dla małych firm.

Obniżka CIT dla małych firm

PiS przed wyborami złożył sporo „obiecanek”. Z części się wywiązuje, a projekt, dzięki któremu rząd obniży podatek CIT dla małych firm, jest kolejnym klockiem w wielkiej układance. Obniżka ma być wyraźna, bo zmniejszyć się z 19 na 15 proc. Wszystko to dotyczy firm, które wykazują dochody w wysokości do 1,2 mln euro w ciągu roku.

Gazeta Prawna cytuje między innymi Pawła Szałamachę, ministra finansów, który zapewniał, że projekt ma na celu nie tylko obniżkę podatków, ale i zamknięcie pewnych luk, które przedsiębiorcy wykorzystywali do „optymalizacji” danin na rzecz Skarbu Państwa. Luki te, to nieprecyzyjne sformułowania w przepisach, które pozwalały unikać płacenia części podatków, a tym samym uszczuplać kwoty, które powinny trafić do fiskusa.

Są to między innymi sytuacje, w których dokonywane pewnych operacji finansowych, które z gospodarczego punktu widzenia były kompletnie niepotrzebne, ale dzięki nim podatnik mógł uzyskać korzyść podatkową. Jednocześnie mają być dostępne opinie, dzięki którym konkretne działania przedsiębiorców będą uznane za legalne i urzędnicy nie będą interpretowali ich jako próby uszczuplenia podatkowego.

Zmiany podatku z 19 na 15 proc. według Ministerstwa Finansów zmniejszą wpływy, ale zamknięcie furtek pozwalających „optymalizować” podatki sprawi, że docelowo już w pierwszym roku przewiduje się zysk w granicach 7 mln zł. Projekt ma wejść w życie dnia 1 stycznia 2017 roku.

Jeśli masz problemy związane z podatkami, nieuczciwymi kontrahentami, a także we wszelkich innych sprawach, w których chciał(a)byś uzyskać poradę prawnika, możesz skontaktować się z redakcją Bezprawnik.pl. Współpracuje z nią zespół osób specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.