Dzięki nowemu projektowi ustawy rząd obniży podatek CIT dla małych firm z 19 na 15 proc.

Podatki to jeden ze znienawidzonych przez ludzi tematów. Dotyczy to zarówno osób fizycznych, jak i przedsiębiorców. Każdy kombinuje jak może, by w ramach obowiązujących przepisów zapłacić jak najniższe daniny Państwu. Aby uszczelnić system, rząd obniży podatek CIT dla małych firm.

Obniżka CIT dla małych firm

PiS przed wyborami złożył sporo „obiecanek”. Z części się wywiązuje, a projekt, dzięki któremu rząd obniży podatek CIT dla małych firm, jest kolejnym klockiem w wielkiej układance. Obniżka ma być wyraźna, bo zmniejszyć się z 19 na 15 proc. Wszystko to dotyczy firm, które wykazują dochody w wysokości do 1,2 mln euro w ciągu roku.

Gazeta Prawna cytuje między innymi Pawła Szałamachę, ministra finansów, który zapewniał, że projekt ma na celu nie tylko obniżkę podatków, ale i zamknięcie pewnych luk, które przedsiębiorcy wykorzystywali do „optymalizacji” danin na rzecz Skarbu Państwa. Luki te, to nieprecyzyjne sformułowania w przepisach, które pozwalały unikać płacenia części podatków, a tym samym uszczuplać kwoty, które powinny trafić do fiskusa.

Są to między innymi sytuacje, w których dokonywane pewnych operacji finansowych, które z gospodarczego punktu widzenia były kompletnie niepotrzebne, ale dzięki nim podatnik mógł uzyskać korzyść podatkową. Jednocześnie mają być dostępne opinie, dzięki którym konkretne działania przedsiębiorców będą uznane za legalne i urzędnicy nie będą interpretowali ich jako próby uszczuplenia podatkowego.

Zmiany podatku z 19 na 15 proc. według Ministerstwa Finansów zmniejszą wpływy, ale zamknięcie furtek pozwalających „optymalizować” podatki sprawi, że docelowo już w pierwszym roku przewiduje się zysk w granicach 7 mln zł. Projekt ma wejść w życie dnia 1 stycznia 2017 roku.

Potrzebujesz pomocy? Zadaj pytanie...

Pomoc prawna w najtrudniejszej sytuacji już od 49 złotych!

Jeśli masz problemy związane z podatkami, nieuczciwymi kontrahentami, a także we wszelkich innych sprawach, w których chciał(a)byś uzyskać poradę prawnika, możesz skontaktować się z redakcją Bezprawnik.pl. Współpracuje z nią zespół osób specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.