Od października obniżka PIT dla 25 mln pracujących Polaków? Brakuje tylko podpisu prezydenta

Finanse Podatki dołącz do dyskusji (19) 17.09.2019
Od października obniżka PIT dla 25 mln pracujących Polaków? Brakuje tylko podpisu prezydenta

Ewa Czech

Ulga dla młodych dotycząca PIT to nie jedyna nowość, jaką funduje nam ministerstwo finansów w tym roku. Już od października wejdzie w życie obniżenie podatku dochodowego z 18 na 17 proc. Ustawa czeka na podpis prezydenta RP.

Jak zapewnia ministerstwo, obniżka PIT to jedno z najbardziej istotnych ułatwień w podatku dochodowym. Prognozuje też, że na zmianie skorzysta 25 mln Polaków, którzy pracują na etacie, czy umowie zlecenia i umowie o dzieło, ale także prowadzący własną działalność gospodarczą, emeryci i renciści.

Obniżka PIT 2019 – o co chodzi?

Czekamy obecnie na podpis Pana Prezydenta pod ustawą, dotyczącą obniżenia PIT do 17 proc. To ważna ustawa, która zakłada zmniejszenie klina podatkowego zarówno przez obniżenie stawki PIT, jak również przez podniesienie kosztów uzyskania przychodów. Niższa 17 proc. stawka PIT będzie obowiązywać już w ostatnim kwartale 2019 r., czyli przez 1/4 bieżącego roku. Przy tym należy przypomnieć, że do września nasze dochody w pierwszej skali podatkowej podlegają 18 proc. opodatkowaniu PIT. Już przy zaliczce obliczanej w październiku podatek zostanie obniżony o 1 pkt proc., czyli o prawie 6 proc. – powiedział wiceminister finansów Tadeusz Kościński.

Zmianie towarzyszyć będzie obniżenie kosztów pracy. Nastąpi to dzięki co najmniej dwukrotnemu podniesieniu kosztów uzyskania przychodów dla pracowników.

Ministerstwo Finansów prezentuje dokładne porównanie kosztów po zmianach, które wyniosą:

 • 250 zł miesięczne (jednoetatowcy) obecnie 111,25 zł,
 • 300 zł miesięczne (jednoetatowcy, dojeżdżający) obecnie 139,06 zł,
 • 3 000 zł roczne (jednoetatowcy) obecnie 1 335,00 zł,
 • 3 600 zł roczne (jednoetatowcy, dojeżdżający) obecnie 1 668,72 zł,
 • 4 500 zł roczne (wieloetatowcy) obecnie 2 002,05 zł,
 • 5 400 zł roczne (wieloetatowcy, dojeżdżający) obecnie 2 502,56 zł.

Wylicza też zysk, jaki czeka na podatnika dzięki wprowadzonym zmianom. Według ministerstwa podatnik zarabiający minimalną krajową rocznie zyska 472 złote. Nieco bardziej imponujący będzie zysk podatnika zarabiającego 4 765 złotych (czyli przeciętne miesięczne wynagrodzenie prognozowane na bieżący rok) – zmiana pozwoli na zaoszczędzenie 732 złotych rocznie.

Obniżka PIT 2019 – kto na niej skorzysta i od kiedy?

Obecnie ustawa czeka na podpis prezydenta. W życie ma wejść, zgodnie z zapowiedziami, od 1 października bieżącego roku. Skorzystają na niej podatnicy rozliczający się w skali podatkowej, uzyskujący przychody na podstawie m.in.:

 • umowy o pracę,
 • umowy o dzieło, umowy zlecenia,
 • działalności gospodarczej osób fizycznych,
 • emerytury bądź renty,
 • praw majątkowych