Już kilka lat temu, przy okazji tzw. Piątki dla zwierząt autorstwa PiS, wydawało się, że zostanie wprowadzony obowiązek czipowania psów. Ostatecznie jednak projekt upadł, a wraz z nim pomysł wprowadzenia nowego obowiązku dla właścicieli czworonogów. Mimo to okazuje się, że obecny rząd również chce wprowadzić obowiązkowe czipowanie psów – także ze względu na unijne wymogi.
Obowiązek czipowania psów coraz bliżej
Obecnie obowiązkowe czipowanie czworonogów odbywa się jedynie w schroniskach; jeśli właściciel psa kupił go np. z hodowli, nie musi wszczepiać swojemu pupilowi czipa. Jak podaje „Rz”, to ma się jednak zmienić – m.in. za sprawą unijnego rozporządzenia. Można zresztą odnieść wrażenie, że prawo unijne jest konstruowane w dużej mierze z myślą o Polsce, bo spośród członków UE tylko w naszym kraju (i w niektórych niemieckich landach) nie ma obowiązku czipowania psów.
Co ciekawe, na razie prace nad nowym prawem UE są jeszcze w toku, ale polscy rządzący chcą wprowadzić nowy obowiązek w życie jak najszybciej – i w związku z tym prowadzone są już wstępne konsultacje. Potwierdza to wiceminister rozwoju i rolnictwa Jacek Czerniak; zaznacza jednocześnie, że nowy obowiązek czipowania psów miałby objąć jednak tylko te zwierzęta, które przyjdą na świat po wejściu w życie nowych przepisów (ewentualnie te, które po tej dacie „wejdą do obrotu”, czyli np. zostaną wystawione na sprzedaż).
Oprócz powszechnego obowiązku czipowania psów rządzący chcą również stworzenia nowej, centralnej i publicznej bazy danych, w której będą zawarte podstawowe informacje dotyczące zaczipowanego zwierzęcia i jego właściciela.
Niestety, obowiązek czipowania czworonogów nie obejmie kotów. Dodatkowo nie wiadomo na ten moment, jaka kara będzie grozić za niedopełnienie obowiązku – i czy jej egzekwowanie będzie na tyle skuteczne, by zmotywować właścicieli psów do zaczipowania swojego pupila. Problematyczne może być przede wszystkim egzekwowanie obowiązku na wsiach, gdzie często dochodzi do niekontrolowanego rozrodu zwierząt.
Gminy już teraz zachęcają właścicieli czworonogów do czipowania pupili
Warto jednocześnie dodać, że mimo że wprowadzenie obowiązku czipowania w ramach Piątki dla zwierząt nie doszło do skutku, to gminy starają się działać w tym aspekcie na własną rękę – część gmin organizuje cykliczne akcje bezpłatnego czipowania pupili. Od dzisiaj taką akcję prowadzi na przykład gmina Żarów; będzie ona prowadzona do wyczerpania zapasów. Z podobnej możliwości mogą też skorzystać warszawiacy; w wybranych lecznicach na terenie stolicy mogą nie tylko za darmo zaczipować swojego zwierzaka, ale też poddać kastracji/sterylizacji. Co więcej, w Warszawie akcja będzie trwać przez najbliższe dwa lata.