Dofinansowanie pod warunkiem przeprowadzenia audytu energetycznego. Zmiany w programie Czyste Powietrze

Energetyka Finanse Nieruchomości Środowisko Dołącz do dyskusji
Dofinansowanie pod warunkiem przeprowadzenia audytu energetycznego. Zmiany w programie Czyste Powietrze

Ze względu na zmiany w programie Czyste Powietrze audyt energetyczny stanie się obowiązkowy w przypadku większej grupy beneficjentów. Kto zatem będzie musiał przeprowadzić obowiązkowy audyt energetyczny, żeby otrzymać dofinansowanie z programu?

Obowiązkowy audyt energetyczny dla kolejnej grupy beneficjentów programu Czyste Powietrze

Czyste Powietrze jest jednym z programów, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem Polaków Co roku tysiące osób stara się o uzyskanie dofinansowania do termomodernizacji czy wymiany urządzenia grzewczego.

Aby móc uzyskać dofinansowanie, trzeba spełniać odpowiednie warunki. W przypadku wniosku o dofinansowanie na termomodernizację budynku należy również dodatkowo przeprowadzić audyt energetyczny budynku; w innym wypadku środki nie zostaną przyznane. Warto jednocześnie podkreślić, że w przypadku pozostałych przedsięwzięć audyt nie jest wprawdzie wymagany, ale jeśli potencjalny beneficjent mimo to i tak zdecyduje się na jego wykonanie, to będzie on stanowił koszt kwalifikowany. Wystarczy, że sporządzony zostanie dokument podsumowujący audyt energetyczny (na wzorze obowiązującym w ramach programu) oraz „zakres prac dla wybranego wariantu wynikającego z audytu energetycznego zostanie zrealizowany w ramach złożonego wniosku o dofinansowanie, nie później niż do dnia zakończenia realizacji wnioskowanego przedsięwzięcia”.

Osoby, które zamierzają w najbliższej przyszłości ubiegać się o dofinansowanie z programu Czyste Powietrze powinny jednak wiedzieć, że już wkrótce obowiązkowy audyt energetyczny będzie konieczny nie tylko w przypadku termomodernizacji, ale też – zakupu i montażu źródła ogrzewania (mowa zarówno o pompach ciepła, jak i kotłach na pellet) i instalacji. Co ważne, audyt trzeba będzie przeprowadzić nawet wtedy, gdy wymiana źródła ciepła nie będzie połączona z termomodernizacją – ma to zapobiec sytuacji, w której urządzenie (przede wszystkim pompa ciepła) nie będzie dopasowane do ich budynku.

Audyt jednocześnie będzie objęty dotacją w wysokości 1200 zł – co zwiększyło ogólną pulę dofinansowania do kwoty 136 200 zł. Obowiązkowy audyt energetyczny zacznie obowiązywać od 14 czerwca.

Dofinansowanie tylko na certyfikowane urządzenia

Warto też pamiętać o innych zmianach w programie Czyste Powietrze – czyli m.in. o możliwości otrzymania dofinansowania na zakup i montaż jedynie certyfikowanych urządzeń, które znajdują się na liście ZUM. Co jednak ciekawe, okres certyfikacji został wydłużony; producenci i dystrybutorzy mogą do końca roku dostarczyć dokumenty do weryfikacji przez zespół ekspertów IOŚ-PIB. Mowa o urządzeniach, które mają znak jakości HP Keymark, EPHA Q czy EUROVENT; mogły one zostać wpisane warunkowo na listę ZUM w ramach okresu przejściowego.