PiS chce zapobiec odbieraniu dzieci rodzinom z kłopotami finansowymi

Gorące tematy Państwo dołącz do dyskusji 27.12.2015
PiS chce zapobiec odbieraniu dzieci rodzinom z kłopotami finansowymi

Udostępnij

Maciej Lewczuk

PiS przedstawiło projekt nowelizacji przepisów, dzięki któremu dzieci nie będą odbierane rodzicom z powodu trudnej sytuacji ekonomicznej rodziny.

21 grudnia 2015 roku Rada Ministrów przyjęła projekt zmianie ustawy Kodeks rodzinny i opiekuńczy, dzięki któremu dzieci nie będą odbierane rodzicom z powodu trudnej sytuacji ekonomicznej rodziny.

Beata Szydło obiecywała, że gdy zostanie Premierem, to zajmie się między innymi rozwiązaniem problemów rodzin i zapewnienie im możliwości funkcjonowania mimo przeciwności, jakie mogą je dotykać. Projekt ma być jednym z elementów, które potwierdzają, że wywiązuje się ona z obietnic złożonych wyborcom.

Dzięki poprawce sąd rodzinny będzie mógł działać w taki sposób, by oddzielić dzieci od rodziców dopiero wtedy, gdy wyczerpie wszelkie dostępne środki i sposoby na pomoc rodzinie, a te okażą się nieskuteczne. Pominięcie tych procedur będzie możliwe w przypadkach, w których narażone może być zdrowie lub życie dziecka i zwłoka może działać na jego niekorzyść. Jedną z ważniejszych zmian, które ma wprowadzić poprawka, jest to, że dzieci nie będą odbierane rodzicom z powodu trudnej sytuacji ekonomicznej rodziny.

Niejednokrotnie z mediów dowiadywaliśmy się, że wielodzietne rodziny były rozdzielane, gdyż mimo że wszystkie dzieci chciały pozostać z rodzicami, którzy nie mieli środków na to, by zapewnić im wygodne i dostanie życie, starali się, podejmowali pracę, ale nawet ze środkami, jakie uzyskiwali z pomocy społecznej, nie było im łatwo. Dzieci były im odbierane siłą, przekazywane do ośrodków opiekuńczych lub rodzin zastępczych. Dopiero interwencja mediów skłaniała niektórych urzędników do podjęcia starań, by rodzina mogła żyć razem, a dzieci wychowywać się wśród bliskich.

Czekamy na wieści o tym, czy wspomniana wyżej poprawka do ustawy Kodeks rodzinny i opiekuńczy wejdzie w życie, gdyż wiele rodzin zostało już mocno skrzywdzonych, a największą stratę w takich przypadkach ponoszą oczywiście dzieci, którym odbiera się miłość rodzicielską.

Jeśli masz problemy lub wątpliwości związane z działaniami sądów rodzinnych, opieki społecznej, czy urzędników zajmujących się pomocą i rozwiązywaniem problemów rodzinnych i chciał(a)byś uzyskać poradę prawnika, to z redakcją Bezprawnik.pl współpracuje zespół prawników specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.

Zdjęcie z serwisu shutterstock.com