To państwa będą ponosić odpowiedzialność cywilną za „niepożądane zdarzenia w trakcie szczepień”, a nie koncerny farmaceutyczne

Zagranica Zdrowie dołącz do dyskusji (68) 09.12.2020
To państwa będą ponosić odpowiedzialność cywilną za „niepożądane zdarzenia w trakcie szczepień”, a nie koncerny farmaceutyczne

Paweł Mering

Odpowiedzialność cywilna a szczepionka na koronawirusa. Unia Europejska bierze ją na siebie – tzn. na państwa członkowskie, jak wynika z treści umowy na zakup medykamentów. Dlaczego tak to właśnie wygląda i czy mamy się czego bać?

Odpowiedzialność cywilna a szczepionka na koronawirusa

„Polska Agencja Prasowa” przywołuje wczorajsze słowa ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. Powiedział on, że

Umowa zawarta przez Komisję Europejską bezpośrednio z producentami szczepionek ceduje na państwa członkowskie odpowiedzialność cywilną za wszelkie niepożądane zdarzenia w procesie szczepień; gwarantem odpowiedzialności cywilnej jest państwo

Takie słowa padły podczas konferencji prasowej, na której zaprezentowano szczegóły Narodowej Strategii Szczepień. Wypowiedź Adama Niedzielskiego padła wskutek jednego z pytań dziennikarzy.

Narodowa Strategia Szczepień nie zawiera żadnych szczegółów dotyczących odpowiedzialności cywilnej lub karnej, toteż szczegóły nie są znane.

Co ważne, chodzi tutaj o szkody określane jago negatywne skutki

które będą w procesie szczepień pojawiały się jako niepożądane

Według Adama Niedzielskiego szczegółowe uregulowania w tym zakresie nie są konieczne.

Jak jest w innych krajach?

Minister Adam Niedzielski wyjaśnił, że

Część państw objętych mechanizmem wspólnotowego zakupu, przygotowało specustawy, które mówią, że ta odpowiedzialność jest właśnie na państwie, ale raczej ma to rolę jasnego komunikatu niż konieczności uzupełnienia systemu prawnego

Czy takie rozwiązanie powoduje, że jest się czego bać? Nie udało mi się dotrzeć do treści umowy i konkretnych zapisów określających zasady odpowiedzialności cywilnej w odniesieniu do szczepionek na koronawirusa. Minister Zdrowia nie dookreślił także żadnych szczegółów rzeczonego mechanizmu, a sprawa z pewnością nie jest tak prosta, jak to szef resortu przedstawia.

Niemniej same szczepienia są kwestią czasu. UE podpisała umowy z kilkoma dostawcami, a same szczepionki wkrótce trafią do Polski. Docelowo rządzący chcą być w stanie szczepić do miliona Polaków miesięcznie. Nie wydaje się to takie oczywiste, skoro większość z nas szczepić się nie chce.

Ukryty przymus szczepień?

Rządzący zrezygnowali z pomysłu wprowadzenia ogólnego przymusu szczepień. Szczepienia przeciw COVID-19 mogą jednak oznaczać, że osoby zaszczepione nie będą musiały przestrzegać wszystkich obostrzeń. Chodziłoby o zakrywanie ust i nosa czy też innego rodzaju restrykcje.

Powyższe może przedstawiać się jako swego rodzaju ukryty przymus szczepień, ale wydaje się zarazem po prostu rozsądnym rozwiązaniem.

Jak wskazałem w innym wpisie, całkowicie naturalne jest odchodzenie od obostrzeń. Nie możemy wiecznie trwać w reżimie sanitarnym, ale z drugiej strony koronawirus SARS-CoV-2 sam z siebie nie zniknie. Milowym krokiem w walce z epidemią jest opracowanie skutecznej szczepionki.

Wyszczepienie odpowiednio dużej liczby osób z pewnością spowolni rozwój epidemii. Nie da się jednak tego osiągnąć przy ogromnym społecznym oporze względem szczepień.

68 odpowiedzi na “To państwa będą ponosić odpowiedzialność cywilną za „niepożądane zdarzenia w trakcie szczepień”, a nie koncerny farmaceutyczne”

 1. Jest to więc idealny biznes dla koncernów farmaceutycznych, zero odpowiedzialności, czysty zysk.
  A najlepsze jest to, że tworząc bazę osób zaszczepionych i apelując do zaszczepionych o to by jak najszybciej zgłaszali się do lekarza gdy pojawią sie działania niepożądane, dają sygnał, że sprowadzili do Polski eksperymentalną szczepionkę na beta testy. Powodzenia wszystkim, którzy dadzą się zaszczepić :-D

  • Niestety, ale tak to wygląda zamiast wprowadzić jasne zasady żeby zachęcić ludzi do szczepień, to kombinują – to państwo odpowiedzialne nie firma farmaceutyczna, to będzie dostępne kilka szczepionek nie wiadomo kto jaką dostanie. Generalnie burdel więc nie dziwne, że ludzie nie będą chcieli się zaszczepić.

   • Co więcej, z zapowiedzi ministra zdrowia wynika, że najprawdopodobniej nawet jak się człowiek zaszczepi, to będzie musiał nosić maseczkę, więc w tym momencie moim zdaniem liczba chętnych do zaszczepienia redukuje się do jakichś 5%. :-)

    • Czy ja wiem, czy do takiego poziomu chętni się zredukują… Dość dużo osób się boi covida, więc niektórzy się rzeczywiście zaszczepią, żeby się przed nim „chronić”. Ale masz rację, duża liczba osób chce tej szczepionki, żeby obostrzenia im znieśli, więc jeśli maski zostaną to ta liczba spadnie.

     Większość moich znajomych ma wy*ebane na ten eksperyment, ale nie wiem jak długo wytrzymają przy jakichś restrykcjach dla niezaszczepionych. Ja się będę trzymał jak najdłużej, mam taką nadzieję.

     • To „dużo” to moim zdaniem 5%. Ja osobiście, nie znam nikogo kto się zamierza szczepić, nawet wśród osób z grupy ryzyka.
      Ja się zaszczepię za rok czy dwa, jeśli nadal będa obowiązywały ograniczenia, a jeśli nie, to nie mam zamiaru się szczepić, chyba, że na starość i chyba, że nie będę mógł pojechać na wakacje bez zaszczepienia się.

 2. Korporacjonizm w najczystszej postaci – prywatyzujemy zyski, uspołeczniamy straty. Przypominam też, że Państwa nie mają swoich pieniędzy, więc de facto to narody same sobie będą wypłacać odszkodowania.

 3. Czyli koncerny nie ryzykują niczego a zgarniają wielkie zyski, a w razie problemów płacą zwykli ludzie ze swoich podatków. W sumie, zero zaskoczenia. Jak sobie ludzie pościelą tak się wyśpią.

 4. Albo się zaszczepisz z ryzykiem powikłań i de facto sam za to poniesiesz konsekwencje.
  Albo się Nie zaczepisz i będziesz miał przejebane na każdym kroku.
  Wolność nie istnieje.

 5. Często pojawia się tutaj głos o tym, że odszkodowania dla tych ze skutkami ubocznymi będzie wypłacać państwo, czyli my wszyscy. Warto jedynie pamiętać, że za opiekę nad niezaszczepionymi chorymi też płaci państwo, czyli my

   • Tak, bo płacą na ich zasiłki z ubezpieczenia społecznego, na sanepid, na policję, na aplikację, i tak jeszcze długo wymieniać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *