Zaledwie kilka dni temu ogłoszono „Narodowy Program Szczepień”. Poprzednia konferencja prasowa z udziałem m.in. ministra zdrowia poświęcona była jednak w większości kwestii zgłaszania się podmiotów leczniczych, które chciałyby zgłosić zespoły szczepienne i wziąć udział w programie szczepień. Na dzisiejszej konferencji przedstawiona została natomiast strategia szczepienia przeciw COVID-19 w Polsce.
Szczepienia przeciw COVID-19 w Polsce. Podmioty lecznicze wciąż mają szansę się zgłaszać
„Narodowy Program Szczepień” zakłada, że to podmioty lecznicze będą zgłaszać się do NFZ, by szczepić chętne osoby przeciw koronawirusowi. Mogą to być zarówno szpitale i przychodnie jak i prywatne gabinety lekarskie; nie ma znaczenia, czy dany podmiot ma kontrakt z NFZ. Podmioty lecznicze mogą się zgłaszać do 11 grudnia poprzez specjalny formularz na stronie NFZ.
Dla osób, które chcą się zaszczepić, istotniejsza jest jednak informacja o tym, jak będą wyglądać szczepienia przeciw COVID-19 w Polsce. Na poprzedniej konferencji ogłoszono jednak tylko, które grupy będą mogły zaszczepić się jako pierwsze, a także gdzie prawdopodobnie zostaną utworzone punkty szczepień. Na pewno zainteresowanie wielu osób wzbudziły punkty mobilne – mają one umożliwić zaszczepienie się osobom, które nie będą mogły dotrzeć do stacjonarnego punktu szczepień (dotyczy to np. części osób niepełnosprawnych).
Strategia szczepień przeciw COVID-19
Na konferencji minister Dworczyk poinformował, że celem programu jest „dostarczenie bezpiecznych szczepionek”, podkreślił również, że mają być one darmowe i dla chętnych. Z kolei sama strategia szczepień przeciw COVID-19 ma być jeszcze szeroko konsultowana. Jednocześnie poprosił, by „pozytywnie podejść do przedstawianego dokumentu”.
Z kolei minister Niedzielski stwierdził, że fundamentem strategii są trzy wartości – są to wiedza, bezpieczeństwo i dobrowolność. Zapowiedział też utworzenie specjalnego serwisu o szczepieniach, który miałby pełnić rolę informacyjną. W samej strategii (dokument będzie dostępny na rządowej stronie) opisana zostanie również procedura dopuszczenia szczepionek do obrotu, co ma pomóc rozwiać wątpliwości Polaków co do bezpieczeństwa szczepionek.
Co istotne, minister Niedzielski zapowiedział utworzenie Centralnego Rejestru Osób Zaszczepionych – co ma pomóc monitorować stan osób zaszczepionych, ale także – umożliwić osobom zaszczepionym funkcjonowanie na zasadzie ozdrowieńców. Dodatkowo osoby zaszczepione – w razie wystąpienia jakichkolwiek efektów ubocznych – będą miały obowiązek zgłosić to do odpowiednich instytucji.
Jeśli chodzi o sam status ozdrowieńca, to osoby zaszczepione nie będą musiały np. przechodzić kwarantanny – także jeśli taka będzie obowiązkowa przy powrocie z zagranicy. Dodatkowo osoby zaszczepione nie będą ujmowane w limitach – np. jeśli chodzi o spotkania. „Benefity” związane z zaszczepieniem będą jednak jeszcze uzgadniane. Jak będą potwierdzane szczepienia? Na razie przewidziane są dwie metody – wydruk z POZ i wygenerowanie kodu QR po drugim szczepieniu.
Z kolei jeśli chodzi o to, w jakiej kolejności będą odbywać się szczepienia, to grupą priorytetową są pracownicy ochrony zdrowia; następnie pensjonariusze DPS, osoby powyżej 60. roku życia i służby mundurowe pomagające w walce z pandemią. Kolejną grupą mają być pracownicy personelu niemedycznego – nauczyciele, pracownicy transportu publicznego, a także osoby poniżej 60. roku życia, ale z chorobami współistniejącymi. Dopiero w dalszej kolejności zaszczepieni będą mogli być pozostali chętni.
Projekt strategii będzie jeszcze poddawany konsultacjom.