W jakich okolicznościach możesz liczyć na odszkodowanie za nieudany tatuaż?

Codzienne Dołącz do dyskusji (12)
W jakich okolicznościach możesz liczyć na odszkodowanie za nieudany tatuaż?

Twój tatuator obiecywał Ci piękny wzór, a skończyło się na nieudanym bohomazie? Warto upewnić się w jakich okolicznościach możemy liczyć na odszkodowanie za nieudany tatuaż. 

Dla sporej grupy osób tatuaże stały się wręcz nieodzownym elementem wizerunku. W ostatnich latach podejście ogółu do sztuki wykonywania tatuaży stało się o wiele bardziej liberalne. Obecnie nie kojarzą się już wyłącznie z wujkiem, który spędził 20 lat pływając po morzach i oceanach całego świata. Jeszcze kilka lat temu były nacechowane wyłącznie pejoratywnie. Podczas gdy dla wielu mają status zarezerwowany wcześniej dla dzieł sztuki.

Zmieniło się także postrzeganie tatuaży przez pracodawców. Z perspektywy 15 lat wstecz zapewne nikt nie spodziewał się, że będą miejsca, w których posiadanie przez pracownika tatuaży zostanie uznane jako atut. Mimo, że tatuaże niekoniecznie wpisują się w bliską mi estetykę to to zdecydowanie szanuje to rzemiosło. Jednak to co przeszkadza mi w nich najbardziej to permanentność. Skąd mam wiedzieć, że ten sam wzór będzie mi się podobał za 3 lata? Co jednak w sytuacji, gdy wymarzymy sobie jakiś tatuaż, zdecydujemy się na niego, a finalny efekt będzie znacznie różnił się od szablonu? Czy tatuator który jest odpowiedzialny za nic nieprzypominającego potworka na naszym ramieniu może ponieść jakiekolwiek konsekwencje?

Nieudany tatuaż a odpowiedzialność tatuatora

Zacznijmy od początku. Wybierając konkretne studio tatuażu oraz konkretnego wykonawcę zawieramy umowę. Jest to umowa o dzieło, której najistotniejszą cechą jest fakt, iż jest umową rezultatu. Jako klienci – oczekujemy rezultatu w postaci wykonanego według wcześniejszych ustaleń tatuażu. Natomiast tatuator jako osoba, która posiada doświadczenie i umiejętności zobowiązuje się do wykonania przedmiotu umowy – tatuażu. Przepisy kodeksu cywilnego nie przewidują dla umowy o dzieło szczególnej formy. Może zatem być zawarta ustnie, pisemnie, jak nawet w sposób dorozumiany. Dla celów dowodowych, kiedy w razie pojawienia się wątpliwości związanych z wykonaniem umowy uważam, że najbezpieczniej będzie zdecydować się na formę pisemną.

W sytuacji, gdy klient nie będzie zadowolony z końcowego efektu pracy tatuatora będzie miał prawo do reklamacji usługi będącej przedmiotem umowy. Zarówno w zakresie dotyczącym wad fizycznych oraz wad prawnych. Nade wszystko będzie miał roszczenie względem wykonawcy, o ile tylko zdoła wykazać, że tatuaż nie został wykonany zgodnie z umową. Czyli, że tatuator np. pomylił kolory, zastosował inną technikę a wykonanie jest daleko inne od ustalonego uprzednio wzoru. Znacznie częściej spory o niewłaściwe wykonanie tatuażu swoje podłoże znajdują w wadach fizycznych. Wady prawne – jakimi może być obarczony tatuaż – odnoszą się m.in. do kwestii związanych z brakiem praw autorskich tatuatora do danego wzoru.

Roszczenia – odszkodowanie za nieudany tatuaż

W sytuacji, gdy nie jesteśmy zadowoleni z wykonanego tatuażu możemy wystąpić z roszczeniem o:

  • zwrot pieniędzy; (Wówczas powinniśmy wykazać złożyć oświadczenie, w którym wykażemy nasze żądanie oraz uzasadnimy konieczność obniżenia ceny/zwrotu pełnej kwoty);
  • wykonanie naprawy, do której tatuator zobowiąże się na własny koszt;
  • usunięcie wady, którą obarczoną jest tatuaż. (Jest to jednak zdecydowanie najtrudniejsze zadanie, pamiętajmy, że usunięcie tatuażu w całości jest niezwykle trudne, a nade wszystko bardzo bolesne)

Jednak wykazanie, że tatuaż został wykonany nieprawidłowo wcale nie jest takie proste. Przekonał się o tym, pewien mężczyzna z Białegostoku, który zamówił tatuaż z wizerunkiem smoka. Nie był zadowolony z efektu końcowego, a ponadto uważał, że samo wykonywanie tatuażu było niezwykle bolesne. Nie potrafił jednak skutecznie wykazać swoich racji przed sądem. W uzasadnieniu do wyroku oddalającym powództwo sąd wskazał, że mężczyzna nie zgłaszał pozwanemu w czasie wykonywania, iż praca odbiega od ustaleń w wykonaniu tatuażu.

Tym samym, aby zminimalizować ryzyko ewentualnych problemów, wszystkie najistotniejsze kwestie powinny zostać spisane przed wykonaniem tatuażu. Jednak nawet sporządzenie umowy może być niewystarczające. Pamiętajmy jednak, że za niewłaściwe wykonanie tatuażu możemy oczekiwać stosownego odszkodowania. Aby je otrzymać musimy wykazać naszą szkodę oraz związek przyczynowo skutkowy powiązany z wykonaniem tatuażu – przedmiotem umowy o dzieło.

Zadośćuczynienie za nieudany tatuaż

Zadośćuczynienie jest instytucją prawa cywilnego, uregulowaną w treści art. 445 k.c. Na jej podstawie poszkodowany daje poszkodowanemu otrzymuje możliwość dochodzenia zapłaty – od osoby lub podmiotu odpowiedzialnego – odpowiednich kwot tytułem zadośćuczynienia za powstałą po jego stronie krzywdę. Stanowi swoistą rekompensatę nie tylko za cierpienie fizyczne, ból, lecz także psychiczne cierpienie klienta. Należy jednak podkreślić, iż w przypadku dochodzenia zadośćuczynienia konieczne będzie wykazanie negatywnego wpływu wadliwie wykonanego tatuażu na jakość życia pokrzywdzonego.