Szykują się nowe ograniczenia w rozliczaniu kosztów firmowych. Zmiany krytykuje nawet NBP

Firma Podatki Dołącz do dyskusji (71)
Szykują się nowe ograniczenia w rozliczaniu kosztów firmowych. Zmiany krytykuje nawet NBP

Przedsiębiorcy muszą liczyć się z kolejną niekorzystną zmianą w ramach Polskiego Ładu. Chodzi o ograniczenie zakupów firmowych za gotówkę. 

Ograniczenie zakupów firmowych za gotówkę. Kolejne przykre zaskoczenie dla przedsiębiorców

Polski Ład kojarzy się przedsiębiorcom przede wszystkim z liniową składką zdrowotną (chociaż ostatecznie stawka składki będzie inna zarówno dla liniowców, ryczałtowców jak i przedsiębiorców rozliczających się według skali). Oprócz tego wprowadzone będzie również nabycie sprawdzające, a KAS otrzyma dodatkowe uprawnienia. Przedsiębiorcy są również przeciw zakazowi amortyzacji budynków i lokali mieszkalnych. Jest jednak coś jeszcze – i chodzi o ograniczenie zakupów firmowych za gotówkę.

Jak przypomina „Rz”, zgodnie z proponowanymi zmianami, za zakupy powyżej 8 tys. zł przedsiębiorca nie będzie mógł zapłacić gotówką – o ile będzie potem chciał wliczyć taki wydatek w koszty firmowe. Obecnie limit płatności bezgotówkowych wynosi 15 tys. zł. Jak tłumaczy Ministerstwo Finansów w uzasadnieniu, transakcje między przedsiębiorcami powinny być transparentne – i mieć formę bezgotówkową. Nie powinno to specjalnie zaskakiwać przedsiębiorców – już od jakiegoś czasu MF robi wszystko, by ograniczyć transakcje gotówkowe i „zachęcić” przedsiębiorców do korzystania z bezgotówkowych form płatności. Cel? Zwiększenie kontroli nad transakcjami i tym samym – próba zmniejszenia szarej strefy.

Dodatkowe problemy z płatnością przelewami

Ograniczenie zakupów firmowych za gotówkę to jednak nie wszystko. Przedsiębiorcy będą musieli być w większym stopniu wyczuleni na kwotę wykonywanych przelewów. Jeśli przedsiębiorca otrzyma fakturę na kwotę powyżej 8 tys. zł, to musi pamiętać o dwóch kwestiach. Po pierwsze – w przypadku gdy taka faktura będzie mieć adnotację MPP – trzeba opłacić ją za pomocą split payment. W innym wypadku przedsiębiorca nie będzie mógł zaliczyć tego kosztu do kosztów firmowych. Po drugie – wykonywany w takiej sytuacji przelew musi zostać dokonany na rachunek znajdujący się w wykazie podatników VAT (czyli będący na tzw. białej liście podatników VAT). Jeśli tego nie zrobi – również nie będzie mógł zaliczyć wydatku do kosztów uzyskania przychodu (chyba, że złoży zawiadomienie do urzędu skarbowego).

Zmiana w limicie płatności gotówkowych ma wejść w życie 1 stycznia 2022 r.

Ograniczenie swobody działalności gospodarczej

Nie trzeba nikogo przekonywać, że projektowane zmiany są niekorzystne dla przedsiębiorców. Nowy limit będzie dla nich przede wszystkim uciążliwy – zwłaszcza, że 8 tys. zł nie jest wcale aż tak dużą kwotą. Co ciekawe, podobnego zdania jest… Narodowy Bank Polski, który krytycznie ocenił projektowane regulacje. Zdaniem NBP mniejszy limit płatności gotówkowych można nawet traktować jak ograniczenie swobody działalności gospodarczej.

Niestety – wszystko wskazuje na to, że przepisy wejdą w życie od nowego roku w proponowanym kształcie.