Rząd chce wprowadzić nowe rozwiązanie. Pojawią się opaski bezpieczeństwa dla seniorów

Społeczeństwo Zdrowie Dołącz do dyskusji (52)
Rząd chce wprowadzić nowe rozwiązanie. Pojawią się opaski bezpieczeństwa dla seniorów

Rządzący postanowili, że seniorzy otrzymają wsparcie w zupełnie nowej formie. Specjalna infolinia dla seniorów wciąż będzie działać, a ponadto pojawią się także opaski bezpieczeństwa. 

W mionym tygodniu świętowaliśmy Dzień Babci oraz Dziadka. To okres, w którym możemy przypomnieć naszym bliskim, że są dla nas ważni i o nich pamiętamy. Dodatkowo trwająca pandemia wpływa na życie każdego z nas, lecz w sposób szczególny oddziaływuje na życie seniorów. Jako grupa najbardziej narażona na niebezpieczeństwo związane z ciężkim przebiegiem koronawirusa seniorzy zmuszeni są niejako do izolacji. Ponadto, wielu seniorów to osoby samotne nie posiadające jakichkolwiek bliskich. W celu zapewnienia pomocy, w 2020 roku została uruchomiona specjalna infolinia.

Seniorzy, którzy chcieliby skorzystać z pomocy mogą dzwonić na numer 22 505 11 11. Pod tym numerem mogą zgłaszać swoje potrzeby oraz prosić o pomoc choćby w tak prozaicznych kwestiach jak robienie zakupów czy wyprowadzaniu psa. Obecnie osoby starsze mogą dzwonić do lokalnych ośrodków pomocy społecznej. Do pomocy w ramach Korpusu Wsparcia Seniorów zaangażowało się kilkanaście tysięcy wolontariuszy oraz kilkanaście organizacji młodzieżowych. Pozostaje mieć nadzieje, że w najbliższym czasie nie podzieli losu telefonu zaufania dla dzieci oraz młodziezy.

W 2021 roku inflacja osiągnęła rekordowy poziom. Bezpośrednio oznacza to wzrost wysokości świadczeń emerytalnych. Wszystko z powodu waloryzacji emerytur, stanowiącej średnioroczny wskaźnik cen towarów oraz usług konsumpcyjnych w poprzednim roku kalendarzowym. Szacuje się, że nawet 400 tys. emerytów straciło na wprowadzeniu Polskiego Ładu. Niektórzy otrzymali emerytury niższe o 400 zł. Rządzący jednak deklarują, że starają się rozwiązać ten problem, a w międzyczasie opracowują rozwiązanie, które miałoby wyraźnie poprawić kwestię bezpieczeństwa oraz samodzielności seniorów.

Opaski bezpieczeństwa dla seniorów

Natomiast koncepcja opasek bezpieczeństwa dla seniorów ma pozytywnie wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa oraz możliwości do samodzielnego funkcjonowania w lokalnym środowisku. Przedmiotowe opaski mają zostać wyposażone w określone funkcje tj. przycisk bezpieczeństwa – sygnał SOS, detektor upadku, czujnik zdjęcia opaski, lokalizator GPS, a także funkcje, które będą umożliwiały komunikację z centrum obsługi. Opaski mają również stale monitorować podstawowe czynności życiowe.

Ponadto, informowaliśmy was nie tak dawno temu o nowej koncepcji rządzących, która zakłada, że w walce z Omikronem oraz piątą falą Covid-19 pomóc mają badania 60 plus. To pomysł, który zakłada, że osoby 60+ będą mogły być zbadane w domu przez lekarza POZ w ciągu 48 h od wyniku testu.