„Orlen przestań truć” – już w ten wtorek Płock wyjdzie na ulicę sprzeciwić się ostatnim praktykom Orlenu

Państwo dołącz do dyskusji (42) 24.10.2016
„Orlen przestań truć” – już w ten wtorek Płock wyjdzie na ulicę sprzeciwić się ostatnim praktykom Orlenu

Maja Werner

Za kryzys w Płocku być może odpowiedzialne jest wysokie stężenie benzenu, a być może jeszcze innych substancji. Nie posiadamy narzędzi do mierzenia tych współczynników. Nie jesteśmy też chemikami. Ale jesteśmy prawnikami i wiemy, że prócz dopuszczalnych norm benzenu moc dowodową mają zeznania świadków: setek, a może nawet tysięcy osób, które uskarżają się w ostatnim czasie na problemy ze zdrowiem. 

Te tysiące osób już w ten wtorek o godzinie 16.00 wyjdą na ulice miasta by zaprotestować przeciwko polityce koncernu, której negatywne skutki nasiliły się w ciągu ostatniego miesiąca.

Od pewnego czasu z mieszkańcami Płocka dzieją się niepokojące rzeczy. Wiele osób zgłasza niepokojące objawy związane ze swoim samopoczuciem, ludzie czują się przytłoczeni, wymiotują, mdleją na ulicach i to w proporcjach zdecydowanie wykraczających poza okoliczności możliwe do zrzucenia wyłącznie na aurę pogodową.

Do tego we wrześniu kilkukrotnie miała miejsce sytuacja, w której mieszkańcy miasta uskarżali się na przeraźliwy smród. Taki, który jest trudny do wytrzymania, niektórzy czuli ten odór w swoich domach nawet pomimo zamknięcia okien.

Orlen przestań truć

Co więcej, stacje monitorowania powietrza w mieście wykryły znaczące przekroczenie norm benzenu w powietrzu, pisaliśmy o tym w naszym pierwszym artykule z cyklu o „aferze benzenowej„. Zmuszony do zajęcia stanowiska Orlen niestety nie stanął na wysokości zadania właściwego dla odpowiedzialnego, europejskiego przedsiębiorstwa, co z kolei relacjonowaliśmy w tekście pt. „Taki benzen można kupić w każdym sklepie z benzenem„.  Koncern naftowy przedstawił nawet swojego eksperta z tytułem profesora. Niestety jego opinia przywodziła nieco na myśl ekspertyzy „profesora” Cieszewskiego, który katastrofę w Smoleńsku tłumaczył za pomocą naukowych dowodów opartych o bziuu). Zapytany o zwiększoną zachorowalność na raka w Płocku wyjaśnił, że Płocczanie po prostu palą za dużo papierosów (Źródło infografiki: fanpage Stop dla smrodu z Orlenu/FB).

14642364_1784063938528457_776026906414818040_n

Dlatego też Płocczanie mają serdecznie dość takiej atmosfery w mieście i… takiej atmosfery dookoła koncernu. Mieszkańcy miasta są przekonani, że kolorowy dym unoszący się nad miastem nie jest wyłącznie parą wodną, z kolei Orlen zbywa ich ekspertyzami, które nie znajdują pokrycia w rzeczywistości. Z tego też względu już w ten wtorek, o godzinie 16.00 mieszkańcy miasta zbiorą się na Starym Rynku by wyrazić sprzeciw przeciwko nie do końca jasnym zdarzeniom, które mają miejsce na terytorium koncernu, a które w sposób ewidentny wpływają na zdrowie i samopoczucie Płocczan. Całe wydarzenie koordynuje stosowna grupa na Facebooku oraz strona internetowa protestplock.pl.

Bezprawnik.pl wspiera Płocczan oraz liczy na rychłe wyjaśnienie problemów miasta przez prokuraturę. Nasze publikacje na temat benzenu w Płocku zostały przeczytane łącznie ponad 60 000 razy.

Fot. tytułowa: Protestplock.pl

Tagi:: , ,