Jeśli uprawnieni rodzice nadal chcą otrzymywać 500 plus na dzieci, muszą złożyć nowy wniosek. Najlepiej do dzisiaj

Rodzina Dołącz do dyskusji
Jeśli uprawnieni rodzice nadal chcą otrzymywać 500 plus na dzieci, muszą złożyć nowy wniosek. Najlepiej do dzisiaj

Już jutro rozpoczyna się nowy okres świadczeniowy programu „Rodzina 500 plus”. Osoby uprawnione do utrzymywania świadczenia na rzecz dzieci muszą złożyć odpowiedni wniosek. Dziś jest ostatni dzień na złożenie wniosku o 500 plus, jeśli rodzice chcą, by świadczenie trafiło na ich konto możliwie jak najszybciej. Jest zresztą jeszcze jeden haczyk. Rodzice, którzy złożą wniosek dopiero w lipcu, nie otrzymają wyrównania za czerwiec. 

Ostatni dzień na złożenie wniosku o 500 plus – jeśli rodzicom zależy, by świadczenie najpóźniej otrzymać do 31 lipca

Osoby, które już teraz są uprawnione do otrzymywania świadczenia 500 plus, powinny dopełnić pewnych formalności, jeśli chcą zachować ciągłość świadczenia. Jutro rozpoczyna się nowy okres świadczeniowy, który potrwa do 31 maja 2022 r. Prawo do świadczenia będzie ustalone zatem na okres jednego roku (potem konieczne będzie ponowne złożenie wniosku, jeśli świadczenie nadal będzie przysługiwać).

Jeśli uprawnieni chcą otrzymać ciągłość świadczenia i otrzymać pieniądze za czerwiec najpóźniej do 31 lipca, to dziś jest ostatni dzień na złożenie wniosku o 500 plus. Rodzice mieli na to znacznie więcej czasu (już od 1 lutego), jednak można się spodziewać, że niektórzy pozostawili dopełnienie formalności na ostatnią możliwą chwilę. Aby nie było przestoju w otrzymywaniu świadczenia, wniosek należało złożyć najpóźniej do 30 kwietnia. Teraz może się jednak zdarzyć, że pieniądze trafią na konto uprawnionego dopiero pod koniec lipca.

Co jednak, jeśli ktoś nie złoży wniosku do dzisiaj, a dopiero w czerwcu? Nie oznacza to oczywiście, że straci świadczenie – istnieje jednak ryzyko, że na pieniądze będzie musiał poczekać jeszcze dłużej. Ustalenie prawa do świadczenia oraz jego wypłata mogą wtedy nastąpić w terminie do 3 miesięcy. To z kolei oznacza, że w najgorszym wypadku świadczenie trafi do uprawnionego do 31 sierpnia. Dobra wiadomość jest natomiast taka, że rodzice otrzymają świadczenie z wyrównaniem (czyli za czerwiec, lipiec i sierpień).

Jeśli rodzice złożą wniosek o 500 plus zbyt późno, grozi im utrata części pieniędzy

Czy to jednak oznacza, że jedyne, co grozi rodzicom uprawnionym do pobierania świadczenia, to po prostu późniejsze wpłynięcie pieniędzy na konto? Okazuje się, że niekoniecznie. Jeśli wniosek złożą w lipcu lub później, otrzymają wyrównanie jedynie za miesiąc, w którym złożyli wniosek. Czyli jeśli złożą go w lipcu – otrzymają wyrównanie od lipca itd. Z tego względu uprawnieni rodzice powinni jednak pospieszyć się ze złożeniem wniosku.

Mogą zrobić to za pośrednictwem strony empatia.mrpips.gov.pl, bankowości elektronicznej, PUE ZUS lub papierowo – w urzędzie lub za pośrednictwem poczty.

Przy okazji warto pamiętać, że szykują się fundamentalne zmiany w 500 plus – realizacją projektu ma zająć się ZUS.