Nie ma gminy, nie ma problemu. Rząd zlikwidował Ostrowice – najbardziej zadłużona gmina w Polsce wkrótce zniknie z map

Gorące tematy Państwo Dołącz do dyskusji (63)
Nie ma gminy, nie ma problemu. Rząd zlikwidował Ostrowice – najbardziej zadłużona gmina w Polsce wkrótce zniknie z map

Niekończąca się historia najbardziej zadłużonej gminy w Polsce powoli jednak dobiega końca. Prezydent podpisał ustawę, której celem jest jej likwidacja. Co się stanie z zadłużeniem oraz obszarem gminy? Czy mieszkańcy są w tej sytuacji bezpieczni? O sprawie donosi portal tvn24bis.pl

Mowa tutaj oczywiście o Ostrowicach. Jest to gmina położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie drawskim. Jej siedzibą jest wieś o nazwie Ostrowice i – jak wynika z danych GUS – mieszka tam 2522 osób, ale co najciekawsze – jej zadłużenie wynosi około 50 000 000 .

Jak to możliwe?

Jakim cudem tak mała gmina zyskała miano najbardziej zadłużonej w Polsce? Komisarz gminy Agnieszka Wróblewska w rozmowie z money.pl mówi, że

[Przyczyną jest] niegospodarność, która trwała przez lata. Naprawdę trudno wskazać jedną przyczynę, która doprowadziła do sytuacji, że gmina musi być wygaszona

Taką teorię powielają również mieszkańcy Ostrowic. Niegospodarność, inwestycje oraz pożyczki w parabankach złożyły się na ten smutny tytuł – najbardziej zadłużonej gminy w Polsce.

Wobec byłego wójta oraz skarbnika gminy toczy się postępowanie karne. Grozi im do 10 lat pozbawienia wolności.

Ostrowice – co dalej?

Według ustawy, rząd w drodze rozporządzenia zlikwiduje gm. Ostrowice. Jej obszary zostaną włączone w okoliczne gminy. Jej zadłużenie, w pełnej wysokości, przejdzie na Skarb Państwa, który – w tym przypadku – będzie reprezentowany przez właściwego miejscowo wojewodę. Gmina zniknie z map 1 stycznia 2019 roku.

Wraz z wejściem w życie ustawy wszelkie organy gminy zostaną rozwiązane. Zadania i kompetencje władz samorządowych przejmie wyznaczony przez Premiera komisarz. Aktualnemu komisarzowi kadencja kończy się 26 października br.

Po 1 stycznia przyszłego roku wierzyciele będą mieli 14 dni na zgłoszenie wierzytelności Skarbowi Państwa. Wszelkie informacje dla wierzycieli znajdą się – w formie obwieszczenia – na stronie internetowej Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie. Wierzytelności zgłoszone po upływie wspomnianego terminu – wygasną.

Co ciekawe, w tegorocznych wyborach samorządowych mieszkańcy Ostrowic będą głosować w gminie lub gminach, do których zostaną przyłączeni. O tym jakie to będą gminy mieszkańcy powinni dowiedzieć się niebawem.