Mocne spadki cen ropy. Paliwo może być jeszcze tańsze

Finanse Moto Dołącz do dyskusji
Mocne spadki cen ropy. Paliwo może być jeszcze tańsze

Jak informuje Państwowa Agencja Prasowa, w poniedziałek ceny ropy naftowej na światowych giełdach spadły o kilka procent. Spadki cen ropy powinny poskutkować tym, że wkrótce na stacjach w Polsce paliwo będzie tańsze.

Kilka tygodni temu pisaliśmy na łamach „Bezprawnika” o tym, że w krótkiej perspektywie ceny paliw powinny spadać. Zresztą, lipcowe zapowiedzi się sprawdziły. Jak wskazują analitycy BM Reflex, tylko w ostatnim tygodniu nastąpiły spadki cen benzyny rzędu 10-22 gr/l, oleju napędowego 17 gr/l i autogazu – 5 groszy za litr.

Trudno odnieść się jakkolwiek do długoterminowej perspektywy. Natomiast wszystko wskazuje na to, że w związku z sytuacją na giełdzie, w najbliższym czekają nas kolejne obniżki cen paliwa.

Cena ropy spada. Wśród przyczyn wymienia się spadający popyt na surowiec w Chinach

W poniedziałek 15 sierpnia odnotowano istotny spadek ceny ropy. Podczas gdy w piątek na nowojorskiej giełdzie baryłka tego surowca kosztowała ponad 92 dolary, w poniedziałek cena ta spadła do około 88,7 dolara. Podobnie jest z europejską odmianą ropy. W piątek baryłka kosztowała ponad 98 dolarów, a w poniedziałek – 94,4 dolary.

To największy taki spadek w ostatnim czasie. Jego przyczyn eksperci doszukują się przede wszystkim w sytuacji w Chinach. Jak podaje PAP, od stycznia do lipca popyt na paliwo w Chinach spadł w stosunku do ubiegłego roku o 4,6 proc. Jednak już w samym lipcu spadek wyniósł 9,7 proc.

W poniedziałek 15 sierpnia bank centralny Chin niespodziewanie zdecydował się również na obniżenie stóp procentowych. Decyzja była podyktowana zwiększeniem wsparcia dla chińskiej gospodarki dotkniętej negatywnymi skutkami lockdownów wprowadzonych w czasie pandemii.

Paliwo będzie tańsze – spadki cen ropy na giełdzie namieszają w prognozach

Mocne spadki cen ropy powinny poskutkować tym, że paliwo będzie tańsze. Zgodnie z prognozami z ubiegłego tygodnia, w bliskiej przyszłości ceny benzyny Pb95 miały spaść do poziomu 6,65–6,75 zł/l, Pb98 do 7,50-7,60 zł/l, oleju napędowego do 6,95–7,05 zł/l, zaś autogazu – do 3,18–3,23 zł/l. Mocne spadki cen ropy na giełdzie z 15 sierpnia, mogą jednak poskutkować tym, że ceny paliw będą jeszcze niższe.

W ubiegłym tygodniu krajowe rafinerie oferowały w sprzedaży benzynę w najniższej cenie od początku wakacji. Ceny kształtowały się na średnim poziomie: dla benzyny bezołowiowej 95 – 6,78 zł/l, bezołowiowej 98 – 7,64 zł/l, oleju napędowego 7,09 zł/l, a autogazu 3,25 zł/l.