Czy znowu czeka nas „polski” kanclerz? Gość ze Szczecina właśnie został wiceszefem najważniejszej partii Niemiec

Zagranica dołącz do dyskusji (525) 09.12.2018
Czy znowu czeka nas „polski” kanclerz? Gość ze Szczecina właśnie został wiceszefem najważniejszej partii Niemiec

Jerzy Wilczek

Urodził się w Polsce, w wieku kilku lat wyjechał z rodzicami do Niemiec. Historia jakich mnóstwo. Ale Paul Ziemiak (czy raczej Paweł Ziemiak), zrobił karierę jak mało kto. Właśnie został sekretarzem generalnym partii CDU. To stanowisko zajmowała sama Angela Merkel nim została kanclerzem. Ziemiak idzie jak burza, ciekawe co będzie, jak wreszcie skończy studia.

Angela Merkel jeszcze pozostaje na stanowisku kanclerza, ale zdecydowała się na roszady w swojej partii. Zgodziła się na wybory na nowego szefa jej partii, czyli CDU. Te wygrała niejaka Annegret Kramp-Karrenbauer, osoba raczej bliska Angeli. Kramp-Karrenbauer była dotychczas sekretarz generalną CDU, czyli numer dwa w partii. Zatem zwolniło się bardzo intratne stanowisko, a wskoczył na nie… człowiek ze Szczecina. I to zaledwie 33-letni.

Paul Ziemiak czyli Paweł Ziemiak

Paul Ziemiak urodził się w 1985 roku w Szczecinie. Wtedy już Szczecin bynajmniej nie był niemieckim miastem i Paul urodził się jako Paweł. Jednak w 1988 r. jego rodzice zdecydowali się na przeprowadzkę do RFN. W Niemczech się wychował i uzyskał tamtejsze obywatelstwo. Po maturze najpierw zaczął studiować prawo w Osnabrück i Münster, ale studiów tych nie skończył. Potem zaczął studiować komunikację w biznesie, ale ciągle jeszcze nie ma dyplomu.

Lepiej niż nauka szła mu kariera polityczna. Już w 1999 r. zapisał się do Junge Union, czyli młodzieżówki CDU. W końcu zresztą został szefem tej organizacji. Teraz awansował jeszcze wyżej – został sekretarzem generalnym CDU, a więc de facto numerem dwa w partii. To stanowisko zajmowała przed nim Kramp-Karrenbauer, a wcześniej sama Angela Merkel. Obecnie to właśnie Kramp-Karrenbauer jest typowana jako następczyni „żelaznej kanclerz”. Więc kto, wie może 33-letni Paul, jako wierny druh swojej szefowej, zajdzie jeszcze wyżej w niemieckiej polityce.

Poza tym Ziemiak jest również od 2017 r. deputowanym do Bundestagu, czyli niemieckiego odpowiednika Sejmu. Dostał się tam jako przedstawiciel miasta Bochum z landu Nadrenia Północna-Westfalia. W oficjalnej biografii na stronach izby zresztą wciąż figuruje jako „student”. Poza polityką, pracował jednak już jako spec od komunikacji w PwC.

Polacy mają wizerunek ultrakonserwatystów w Niemczech, tymczasem Ziemiak jest i za małżeństwami homoseksualnymi, i za adopcją przez nie dzieci, choć wypowiada się zdecydowanie przeciw „islamizacji Niemiec”. W prywatnym życiu jest najwyraźniej dość konserwatywny – 33-latek jest katolikiem i ma już żonę oraz jedno dziecko.

Fot.: Junge Union Deutschlands/Flickr, CC BY-NC-SA 2.0