Zmiany w polskim prawie mają wzmocnić ochronę wynagrodzeń pracowników. Pensja pracownika to bowiem absolutnie podstawowy warunek w relacji zawodowej między podwładnym a szefem. Dzięki unijnej dyrektywie, która wprowadza szereg regulacji dotyczących minimalnych wynagrodzeń, pracodawcy będą musieli zmierzyć się z zaostrzeniem kar za naruszanie przepisów dotyczących wypłat i innych praw pracowniczych.
Zmiany w polskim prawie są nieuniknione. Polska musi bowiem wprowadzić w życie przepisy dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2041 dotyczącej adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w Unii Europejskiej.
Nowe przepisy przewidują zarówno bardziej precyzyjne zasady określania minimalnego wynagrodzenia, jak i surowsze kary dla pracodawców naruszających prawa pracowników.
Za niewypłacenie pracownikowi wynagrodzenia na czas pracodawca się nie wypłaci… z grzywny
W przepisach pojawi się artykuł, na mocy którego będzie można ukarać pracodawców za uporczywe naruszanie prawa pracownika do wynagrodzenia. Przepis będzie dotyczył sytuacji, w której pensja pracownika nie trafia do niego przez co najmniej 3 miesiące. Grozi za to do 2 lat odsiadki.
Odpowiedzialność za nieprawidłowe, nieuzasadnione potrącenia wynagrodzenia oraz za niewydanie świadectwa pracy w terminie i za złośliwe, uporczywe naruszanie praw pracownika – w tym nienależyte traktowanie lub poniżanie – także znajdą się w katalogu kar.
W przypadku nieodpowiedniego traktowania podwładnych, w tym nieudzielania im należnego urlopu wypoczynkowego czy wypłacania niższego wynagrodzenia niż minimalne, pracodawca może zostać ukarany grzywną w wysokości od 1 500 zł do 45 000 zł.
Pracownik, podobnie jak pracodawca, ma obowiązki wynikające z prawa pracy i umowy
Lekceważenie przez pracownika obowiązków może doprowadzić do poważnych konsekwencji, włącznie z rozwiązaniem umowy o pracę bez wypowiedzenia.
Każdy pracownik jest zobowiązany do sumiennego, starannego wykonywania powierzonych zadań, przestrzegania zasad określonych w umowie o pracę, regulaminach wewnętrznych oraz przepisach BHP. Wśród podstawowych obowiązków znajdują się obecność w pracy w ustalonych godzinach, wykonywanie poleceń przełożonych zgodnych z prawem, dbanie o mienie pracodawcy i okazywanie szacunku współpracownikom. Nieprzestrzeganie tych zasad, nawet nieumyślnie, może skończyć się karą dyscyplinarną.
Do przewinień naruszających obowiązki pracownicze należą m.in. samowolne opuszczenie miejsca pracy, nieusprawiedliwiona nieobecność, kradzież mienia pracodawcy lub bezzasadna odmowa wykonania polecenia przełożonego. W przypadku najcięższych przewinień pracodawca ma prawo na podstawie art. 52 Kodeksu pracy rozwiązać umowę bez wypowiedzenia. Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika nie może nastąpić po upływie 1 miesiąca od uzyskania przez pracodawcę wiadomości o okoliczności uzasadniającej rozwiązanie umowy.