Rozwodząc się, zwykle mamy świadomość, że wspólnie wypracowany majątek trzeba będzie podzielić. Nie zawsze jednak zdajemy sobie sprawę ze wszystkich składników tego majątku. O ile mieszkanie, czy oszczędności na bankowym koncie nikogo nie dziwią, to pieniądze z PPK mogą być już zaskoczeniem. A przy rozwodzie również te środki ulegają podziałowi.
Czym jest PPK?
Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) to system oszczędzania pieniędzy na emeryturę. Oczywiście w dobie świadczeń emerytalnych, o konieczności oszczędzania na stare lata nie powinno być mowy. Jednak wysokość ZUS-owskich emerytur pozostawia wiele do życzenia, tak więc staramy się jakoś zabezpieczyć na starość.
Dobrym pomysłem wydaje się przystąpienie do PPK. To rozwiązanie funkcjonujące od 2019 roku, pozwalające na gromadzenie środków, które będą wypłacone, gdy oszczędzający ukończy 60 lat. PPK jest finansowane przez oszczędzającego, jego pracodawcę oraz państwo. Pracownikowi pobierane jest co miesiąc 2% wypłaty, a pracodawca dorzuca do tego 1,5%. Państwo dokłada do tego wpłatę powitalną w wysokości 250 złotych oraz 240 złotych rocznie.
Przez lata (zwłaszcza jeżeli pracownik zarabia dobrze) na PPK może znaleźć się więc spora kwota. Rzadko kiedy jednak zdajemy sobie sprawę z faktu, że jeżeli oszczędzamy na emeryturę, a zawarliśmy małżeństwo, to te pieniądze również są wspólne. Pieniądze z PPK podlegają podziałowi w trakcie rozwodu, ponieważ jako część wypłaty, wchodzą w skład majątku wspólnego.
Pieniądze z PPK to też majątek wspólny, trzeba je podzielić
Decydując się na rozwód, trzeba mieć świadomość, że podziałowi podlegają również pieniądze z PPK. Oczywiście, jeżeli oboje małżonków zgromadziło taką samą kwotę, każdy zostaje ze swoją częścią pieniędzy. Jeżeli jednak pojawiają się rozbieżności, jeden małżonek będzie musiał uzupełnić brakującą kwotę w oszczędnościach emerytalnych drugiego (o ile sąd oczywiście nie orzeknie na przykład nierównych udziałów w majątku wspólnym, to jednak zdarza się dosyć rzadko).
Jakie mają możliwości małżonkowie, chcący zakończyć swój związek? Opcji jest kilka. Najmniej bolesna (i przy okazji najtańsza) to porozumienie dotyczące podziału majątku. Ta wersja jednak rozstanie w dobrych relacjach, a tak nie zawsze się dzieje. Przykładowo więc małżonkowie decydują się na rozwód i dzielą swój majątek. Żona bierze mieszkanie, mąż działkę i samochód. Różnice w PPK są na przykład wyrównywane przez dopłatę w gotówce lub małżonkowie ustalają, że każdy zachowuje swoje środki.
Druga (i niestety bardziej popularna) możliwość, to brak zgody. Wtedy podział majątku dokonywany jest przez sąd i sprawiedliwie dzieli się wszystko. W takiej sytuacji najczęściej pieniądze z PPK przekazywane są w formie wypłaty transferowej na konto PPK drugiego małżonka. Jeżeli jeden z małżonków nie przystąpił do PPK, to pieniądze podlegają zwrotowi w formie pieniężnej. Mogą być również przekazane na rachunek odpowiedniej lokaty terminowej.