Bankowy Jon Snow i Kapitan Marvel w jednym. W Polsce powstaje nowy bank

Finanse Firma Dołącz do dyskusji (397)
Bankowy Jon Snow i Kapitan Marvel w jednym. W Polsce powstaje nowy bank

To nie jest informacja, która pojawia się na pierwszej stronie gazet, bo nikt się tym raczej nie chwali. Powstał właśnie Pierwszy Bank BFG, który jest współczesnym superbohaterem. Kogo ratuje? Otóż… banki.

Pierwszy Bank BFG – co to za twór?

Przede wszystkim należy wyjaśnić, że nie jest to ani bank komercyjny ani państwowy, który będzie zajmował się budowaniem kapitału i osiąganiem zysków. To bank utworzony przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny, który zresztą jest jego jedynym akcjonariuszem. Na jego powstanie wyraziła zgodę Komisja Nadzoru Finansowego. Dodatkowo zarządzany będzie przez wysoko wykwalifikowaną kadrę, która zęby zjadła na zarządzaniu ryzykiem i restrukturyzacji podmiotów finansowych. Prezesem została Małgorzata Korsakowska-Słowik. Była ona przewodniczącym zarządcy komisarycznego Banku Spółdzielczego w Nadarzynie czy SKOK Polska. W zarządzie zasiada Jadwiga Wolak-Rejthar, która była zarządcą komisarycznym SKOK Kujawiak i Lubuskiej SKOK. Ponadto w skład zarządu wchodzi też Zbigniew Górniak, który był członkiem zarządu komisarycznego SKOK Banku Wołomin. Natomiast w radzie nadzorczej będą zasiadały w większości osoby z zarządu BFG.

Skoro nie sprzedaje kredytów, to co robi ten bank?

Praktycznie rzecz ujmując – będzie ratował inne banki. Taki bankowy Jon Snow lub Kapitan Marvel. W jaki sposób? Będzie umożliwiał ciągłość działania banku, który znajdzie się się w trakcie przymusowej restrukturyzacji. Potocznie rzecz ujmując będzie bankiem pomostowym, który przechodzi restrukturyzację, aż do momentu przejęcia go przez innego inwestora. O jego powstanie już od długiego czasu postulowało  środowisko bankowe, więc nowy zarząd BFG, który działał od kwietnia 2019 roku, podjął decyzję o jego utworzeniu. Do tej pory obawiano się reakcji społecznych na utworzenie takiego banku, bo mogło to świadczyć, że na rynku dzieje się coś niepokojącego. Dodatkowo istnienie banku pomostowego to jeden z elementów tzw. resolution, czyli inaczej  przymusowej i zorganizowanej upadłości banków, za które zresztą odpowiedzialny jest BFG. Z tego narzędzia korzystają również banki w innych krajach UE.

Kiedy i jak działa resolution?

Ma ono miejsce, gdy pojawiają się trudności finansowe jakiegoś banku, a realizowanie planu naprawy było nieskuteczne. Ponadto spełnione są łącznie przesłanki: podmiot stoi przed ryzykiem upadłości, a możliwe działania nadzorcze lub samego banku nie usuwają zagrożenia. Dodatkowo resolution ma zastosowanie również wtedy, gdy podjęcie tych działań jest niezbędne w interesie publicznym. W takim przypadku BFG przy współpracy z KNF weryfikuje czy wszelkie przesłanki zostały spełnione i uruchamia procedurę resolution.

Środowisko bankowe jest zadowolone, że powstał Pierwszy Bank BFG. Zdecydowana większość polskich banków jest w dobrej kondycji finansowej, ma wysoki czynnik płynności i wypłacalności. Mimo to, powstanie tego banku daje poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji na rynku finansowym. Wiadomo wówczas, że BFG dysponuje narzędziami, które mogą wspomóc bank w jego trudnym okresie jakim jest właśnie przymusowa restrukturyzacja.