W wielu miastach jazda z psem w komunikacji miejskiej jest bezpłatna. Właściciele czworonogów nie muszą płacić za bilet w Krakowie, Gdańsku czy Warszawie. W innych miastach przejazd pasażera z czworonogiem wiąże się z koniecznością opłacenia biletu – normalnego lub ulgowego. Jednak samo zakupienie biletu nie wystarczy, aby zapewnić bezpieczeństwo pasażerom oraz naszemu psu. Pasażer, który ma zamiar przewozić zwierzę w komunikacji miejskiej, musi pamiętać o kilku zasadach.
Przewożony autobusem lub tramwajem pies musi mieć obrożę oraz kaganiec
Zapewnienie bezpieczeństwa pasażerom jest konieczne poprzez stosowanie akcesoriów, dzięki którym możliwa jest pełna kontrola nad zachowaniem psa. Wielu pasażerów obawia się psów, a także nie ma pewności, jak duża liczba osób, które znajdują się we wnętrzu autobusu czy tramwaju wpłynie na zachowanie zwierzęcia. Dlatego poprzez założenie obroży i kagańca, właściciel jest zobowiązany zapewnić bezpieczeństwo i przeciwdziałać agresywnemu zachowaniu pupila.
Pies powinien być także trzymany na krótkiej smyczy po to, aby właściciel miał całkowitą kontrolę nad jego zachowaniem i reakcją np. na przechodzących koło niego pasażerów. Stosowanie smyczy i kagańca jest konieczne także ze względu na reakcję psów, które mogą w różny sposób zachowywać się w tak stresującym dla nich środowisku. Pies musi być trzymany na smyczy także po to, aby nie wybiegł z autobusu lub tramwaju na postoju. Jeżeli nie zastosujemy się do tych zasad, kierowca autobusu lub motorniczy może zdecydować o nie wpuszczeniu nas do zbiorowego środka transportu.
Pies podróżujący komunikacją zbiorowa nie może np. brudzić pasażerów. To na właścicielu spoczywa obowiązek dopilnowania, aby pies nie skakał po pasażerach i nie ocierał się o nich, powodując tym samym zabrudzenia na ich ubraniach. Jeżeli zwierzę jest małe, właściciel powinien pomyśleć nad zakupem specjalnego transportera dla zwierząt, dzięki któremu mały pies nie będzie biegał po wnętrzu autobusu czy tramwaju.
Przed pierwszym przyprowadzeniem psa do pojazdu komunikacji miejskiej, warto zapoznać się z regulaminem danego przewoźnika
W każdym mieście obowiązują inne zasady przewozu zwierząt komunikacja miejską. W wielu z nich (np. w Katowicach i całej metropolii GZM), przewóz psa jest dozwolony nie tylko wtedy, gdy jest nieagresywny, ma założony kaganiec i jest trzymany na smyczy. Właściciel powinien także zadbać o posiadanie aktualnego potwierdzenia jego szczepień. Ponadto właściciel jest zobowiązany okazać zaświadczenie o szczepieniach na każde żądanie kontrolerów.