Ostatni gwizdek na rozliczenie PIT 2019, podatnicy mają czas tylko do 30 kwietnia

Podatki Dołącz do dyskusji (114)
Ostatni gwizdek na rozliczenie PIT 2019, podatnicy mają czas tylko do 30 kwietnia

Już tylko dwa dni zostały podatnikom na ostateczne rozliczenie PIT. Co prawda w tym roku oznacza to jedynie konieczność sprawdzenia poprawności deklaracji sporządzonej przez urzędników. Jeżeli tego nie zrobimy, deklaracja przygotowana przez urząd uznawana jest za złożoną.

Twój e-PIT 2019 działa zaledwie od kilku miesięcy, a można śmiało powiedzieć, że zrewolucjonizował nasze kontakty z urzędami skarbowymi. Co prawda już od wielu lat deklaracje podatkowe można było wysyłać do urzędu elektronicznie. Jednak nigdy nie było tak, że zeznania rozliczały się same. Dopiero od tego roku spora część podatników nie musi robić absolutnie nic w związku. Urząd Skarbowy sam przygotuje deklaracje i sam rozliczy podatnika. Ci jedyne co muszą, to ewentualnie sprawdzić przygotowane rozliczenie.

Pomimo tego, że Twój e-PIT 2019 rozlicza się niejako sam, tak wciąż należy pamiętać o istotnych terminach. W tym wypadku niezmienny pozostaje termin 30 kwietnia każdego roku, który oznacza ostatni dzień na kontakt z fiskusem. Do tej pory do tego dnia należało złożyć rozliczenie, a od tego roku to ostatni dzień na sprawdzenie dokumentów przygotowanych przez urzędników. Ta data jest niezmienna od lat, pomimo zmiany formy składania deklaracji.

Rozliczenie PIT 2019 – termin do 30 kwietnia

Urząd skarbowy otrzymuje PIT-11 od pracodawcy do końca stycznia. Na podstawie tych dokumentów przygotowuje deklarację podatkową. Jedyne co podatnik musi w związku z tym zrobić, to sprawdzić poprawność tak przygotowanego dokumentu. Również skorzystanie z odpowiednich ulg leży w gestii podatnika. To podatnik ma wiedzieć, czy może odliczyć ulgę za internet i nie można tego obowiązku przerzucać na urzędnika. Dlatego warto sprawdzić poprawność sporządzonego dokumentu. W przeciwnym wypadku przygotowana przez urzędników fiskusa deklaracja uznawana jest za złożoną. Ostateczny termin na sprawdzenie deklaracji mija 30 kwietnia.

Twój e-PIT 2019 dotyczy wyłącznie deklaracji PIT-37 i PIT-38. W kolejnych latach funkcjonalność systemu najprawdopodobniej zostanie rozszerzona na inne grupy podatników. Już dziś wiadomo, że usługa przypadła do gustu podatnikom. Nie ma jednak co się temu dziwić – rozwiązanie jest zadziwiająco proste w obsłudze.