Od jutra możemy rozliczać podatki za miniony rok. Ale Twój e-PIT ma dla nas wiele niespodzianek

Finanse Podatki Dołącz do dyskusji (245)
Od jutra możemy rozliczać podatki za miniony rok. Ale Twój e-PIT ma dla nas wiele niespodzianek

15 lutego zaczyna się akcja PIT 2020 – czyli rozliczanie podatków za 2019 rok. Płacenie państwowych danin zwykle bywa stresujące, na szczęście tym razem pojawiły się interesujące nowości. W usłudze Twój e-PIT pojawią się na przykład kolejne formularze. Ale to nie wszystko.

Trzeba przyznać, że rozliczanie się z fiskusem z roku na rok jest u nas coraz prostsze. I w 2020 r. będą kolejne udogodnienia.

Na przykład do tej pory w ramach usługi e-PIT mogliśmy rozliczać formularze PIT-37 i PIT-38. W tym roku dojdą kolejne – a mianowicie PIT-28 i PIT-36.

Zeznania PIT-28 dotyczą z umów dzierżawy, najmu, a PIT-38 trafia natomiast na przykład do tych, którzy mają emerytury czy renty zagraniczne.

Deklaracje z tych wszystkich PIT-ów (a więc 37, 38, 28 oraz 36) powinny od 15 lutego czekać w systemie. Wystarczy sprawdzić, czy wszystko się zgadza i to potwierdzić – albo odliczyć ulgi. W tym drugim przypadku mamy czas do 30 kwietnia, choć im szybciej to zrobimy, tym prędzej dostaniemy zwrot podatku. Na jego wysłanie urzędy mają 45 dni.

PIT 2020. Kolejne zmiany

Nie każdy jednak będzie musiał odliczać ulgi samemu. I tego właśnie dotyczy kolejna podatkowa nowość. Otóż Twój e-PIT ma teraz automatycznie uwzględniać ulgi dla dzieci powyżej 18. roku życia. Te mogą być przyznawane, gdy dziecko studiuje lub gdy robi doktorat. To samo ma dotyczyć ulg na te dzieci, które zostały urodzone w 2019 roku.

Kolejna nowość dotyczy zerowego PIT-u dla młodych – czyli tych, którzy nie skończyli 26 roku życia. Twój e-PIT ma tu też wszystko wypełniać samemu – na podstawie informacji z PIT-ów-11.

PIT 2020. Nowa, ciekawa ulga

O czym jeszcze warto pamiętać, wypełniając zeznanie podatkowe za ubiegły rok? Choćby o tym, że pojawiła się nowa, ciekawa ulga – termomodernizacyjna. Od dochodu można odliczyć nawet 53 tys. złotych za materiały czy też za wykonanie takich prac. To ulga skierowana do właścicieli domków jednorodzinnych. Fiskus postawił tu jednak pewien warunek – by uzyskać ulgę, trzeba się wyrobić z przeprowadzeniem całej termomodernizcji w trzy lata.

Jak popularne są elektroniczne rozliczenia ze skarbówką? W zeszłym roku ok. 7 mln podatników złożyło tą drogą zeznania PIT-37 i PIT-38. W tym roku prawdopodobnie będzie ich jeszcze więcej.