O Grupie Azoty jest ostatnio głośno z powodu jej olbrzymich strat finansowych – choć władze spółki uspokajają, że sytuacja znajduje się pod kontrolą. Nie jest jednak tajemnicą, że część zakładów należących do grupy jest w znacznie gorszej kondycji. Mowa chociażby o Zakładach Azotowych Puławy. Pojawiły się spekulacje o tym, że PKN Orlen przejmie część Grupy Azoty, poprawiając w ten sposób sytuację finansową całego koncernu. Dziś, przed południem, pojawił się pierwszy oficjalny komunikat.
PKN Orlen przejmie część Grupy Azoty?
W pierwszym kwartale 2023 r. Grupa Azoty zanotowała stratę netto w wysokości ponad 555 mln zł. Dla porównania – w roku 2022 r. spółka zanotowała zysk w wysokości 882 mln zł. Widać zatem, że sytuacja finansowa koncernu znacząco się pogorszyła. Z oficjalnego komunikatu spółki wynika, że strata jest spowodowana głównie wysokimi cenami nośników energii i bezcłowym importem nawozów i tworzyw spoza UE. Jednocześnie władze koncernu próbowały tonować nastroje, uspokajając, że mimo ogromnej straty sytuacja Azotów jest stabilna.
Tego samego nie można jednak powiedzieć o wszystkich zakładach wchodzących w skład Grupy Azoty. Dopiero niedawno ruszyły linie produkcyjne w Puławach, Kędzierzynie, Policach i Tarnowie; wcześniejsze przestoje były spowodowane nieopłacalnością produkcji. Sytuacja finansowa w tych zakładach nie jest najlepsza; dotyczy to zwłaszcza linii produkcyjnej w Puławach. Szybko pojawiły się pogłoski, że być może na ratunek zakładowi ruszy PKN Orlen – będący w znakomitej kondycji finansowej i mogący nawet pozwolić sobie na ewentualne przejęcie zakładu w Puławach. Nadzieję na takie rozwiązanie mają zresztą związkowcy „Solidarności” w puławskim zakładzie.
Przejęcie spółki GA Puławy przez PKN Orlen. Zachowanie poufności negocjacji
Dziś opublikowany został komunikat o podpisaniu dokumentu o zachowaniu poufności negocjacji z PKN Orlen i Grupą Azoty Zakłady Azotowe „Puławy” S.A.:
Zarząd spółki Grupa Azoty S.A. („Emitent”) informuje, że po wyrażeniu zainteresowania przez PKN ORLEN S.A., w dniu 6 czerwca 2023 roku podpisany został dokument o zachowaniu poufności oraz trybie udostępniania informacji pomiędzy Emitentem, PKN ORLEN S.A. i Grupą Azoty Zakłady Azotowe „Puławy” S.A. („GA Puławy”) w związku z zamiarem rozpoczęcia rozmów dotyczących potencjalnej akwizycji przez PKN ORLEN S.A. („Transakcja”) GA Puławy poprzedzonej badaniem due diligence.
Podpisany dokument reguluje zasady przekazywania informacji w ramach procesu due diligence GA Puławy. Nie stanowi on zobowiązania żadnej ze stron do przeprowadzenia Transakcji.
Informację potwierdził również Daniel Obajtek podczas konferencji prasowej w siedzibie GA Puławy.
Tym samym okazuje się, że PKN Orlen faktycznie może przejąć GA Puławy – choć zanim się to stanie, muszą zostać wykonane niezbędne analizy.