Bank PKO BP podnosi oprocentowanie lokat i niektórych kredytów konsumpcyjnych

Codzienne Finanse Dołącz do dyskusji
Bank PKO BP podnosi oprocentowanie lokat i niektórych kredytów konsumpcyjnych

Dzień po złej informacji dla kredytobiorców, jaką była kolejna podwyżka stóp procentowych, największy polski bank ma dobrą wiadomość dla oszczędzających. PKO BP Podnosi oprocentowanie lokat. W tabeli pojawia się nawet 9 proc, ale spokojnie. Doczytajcie do końca, nim pobiegniecie do banku.

PKO BP podnosi oprocentowanie lokat

W nowej ofercie banku zwraca uwagę lokata progresywna. Jej  oprocentowanie jest stałe, ale zależy od miesiąca trwania lokaty. Lokatę trzeba założyć na 18 miesięcy.  Przez pierwsze pół roku oprocentowanie wynosi tylko 3 proc. Od 7 miesiąca do 12 trwania lokaty, bank płaci odsetki w wysokości 6 proc.  A od 13 do 18 miesiąca PKO BP daje 9 proc. To ile w końcu zyskamy na tej lokacie? Po 18 miesiącach wypłacone przez bank odsetki będą efektywnie na poziomie 6,13 proc. Oczywiście minus podatek Belki, który wynosi 19 proc.  Chyba że, za półtora roku go nie będzie.

Bank odsetki dopisuje do salda co 6 miesięcy. To jest na pewno plus tej lokaty, bo każde następne pół roku zaczynamy z wyższym kapitałem. Drugi plus należy się za to, że w przypadku zerwania lokaty przed upływem 18 miesięcy klient dostanie dotychczas naliczone odsetki. Chyba że, zrobi to przed upływem 6 miesięcy. Wtedy wypłaci tylko „gołą” kwotę, na którą zakładał lokatę.

Lepiej przez Internet

PKO BP informuje też o nowej lokacie na 6 miesięcy. To oferta tylko na nowe środki. Oprocentowanie wynosi tu 6 proc. dla klientów Bankowości Osobistej i Prywatnej. Pozostali klienci dostaną odsetki na poziomie 5 proc. Bank podniósł też oprocentowanie lokaty 3 miesięcznej dla klientów Bankowości Osobistej i Bankowości Prywatnej. Teraz wynosi ono 3 proc. Pozostali klienci indywidualni za ten sam okres trwania lokaty dostaną 1, góra 1,5 proc. Różnica wynika ze sposobu otwarcia lokaty. Kto zrobi to sam w Internecie lub aplikacji dostanie więcej.

Bank zmienił też warunki dla lokaty mobilnej. Od 8 lipca można ją zakładać na 3 miesiące. Wcześniej taka możliwość była tylko na miesiąc. Maksymalnie można na niej ulokować 50 tys. zł. Oprocentowanie wynosi 5,75 proc. w skali roku. Ta lokata jest dostępna tylko dla osób, które mają w PKO BP konto osobiste. Mogą ją otworzyć wyłącznie w aplikacji mobilnej IKO.

Bank poinformował też, że od 8 lipca podnosi oprocentowanie, niektórych produktów kredytowych. Oprocentowanie kredytu w rachunku wynosi 18,5 proc. W ramach promocji bank pożyczy klientowi pieniądze w limicie odnawialnym na 18 proc. Przypomnę, że stopa referencyjna NBP wynosi 6,5 proc, a najwyższe efektywne oprocentowanie, które w tej chwili proponuje swoim klientom największy polski, państwowy bank wynosi: 6, 13 proc.