ecommerce Finanse Technologie Zakupy

Bank PKO BP uruchomił zbliżeniową płatność BLIKIEM

Bank PKO BP uruchomił zbliżeniową płatność BLIKIEM

PKO BP uruchomił płatność zbliżeniową BLIKIEM. Każdy klient PKO BP z aplikacją IKO, który do tej pory płacił BLIKIEM z wykorzystaniem kodu, teraz może to zrobić również zbliżeniowo. W Polsce i za granicą. Wystarczy w aplikacji mobilnej banku aktywować płatności zbliżeniowe BLIK.

PKO BP uruchomił płatność zbliżeniową BLIKIEM

Klienci banku, żeby skorzystać z nowej możliwości, potrzebują aplikacji IKO na smartfonie z systemem Android i włączonym modułem NFC (Near Field Communication). To NFC zapewnia łączność smartfona z terminalem płatniczym. Dodatkowo trzeba mieć jeszcze aktywną blokadę urządzenia (zabezpieczenie telefonu kodem, odciskiem palca lub biometrią twarzy). Aby zapłacić, wystarczy po odblokowaniu zbliżyć smartfon do terminala. Jak informuje bank, telefon nie musi znajdować się w zasięgu sieci komórkowej. Nie musi mieć też w czasie płatności połączenia z internetem. Warunkiem przeprowadzenia transakcji jest wybór na terminalu płatniczym opcji „karta płatnicza”.

„BLIK zbliżeniowy to nowoczesne, wygodne i bezpieczne rozwiązanie. Jest to początek nowej cyfrowej rewolucji na rynku, bo do zamkniętego dotychczas świata płatności zbliżeniowych wchodzi nowy gracz – BLIK. Prosta obsługa, popularność BLIKA i szeroka sieć akceptacji płatności zbliżeniowych sprawi, że płacenie za pomocą telefonu będzie coraz bardziej powszechne” powiedział Jan Emeryk Rościszewski, prezes zarządu PKO BP.

Wygodnie i bezpiecznie

Zbliżeniowo BLIKIEM można płacić w Polsce, ale także w każdym terminalu zbliżeniowym oznaczonym logo Mastercard na świecie. Transakcje w walutach obcych przeliczane są na złote bez dodatkowych opłat za przewalutowanie. Według danych Narodowego Banku Polskiego, w Polsce zainstalowanych jest już ponad milion terminali POS, które akceptują płatności zbliżeniowe.

BLIK to polski standard płatności mobilnych, który działa już od kilku lat. Korzystanie z niego staje się coraz popularniejsze dzięki wygodzie i bezpieczeństwu płatności. Dotąd trzeba było przy płaceniu posłużyć się  kodem. Płatność zbliżeniowa jeszcze bardziej korzystanie z BLIKA uprościła. Można nim nie tylko płacić, ale też wypłacać pieniądze z bankomatu bez karty czy robić przelewy na numer telefonu.

Polacy chętnie korzystają z takich wynalazków. W gronie 30 światowych liderów bankowości cyfrowej mamy pięć polskich banków.  Aplikacja mobilna IKO jest według PKO BP najpopularniejszą aplikacją bankową w Polsce. Liczba aktywnych IKO przekroczyła liczbę 5,8 mln. Od momentu uruchomienia aplikacji w 2013 roku, użytkownicy logowali się do niej w sumie ponad 3,4 mld razy.

Przed PKO BP zbliżeniową płatność BLIKIEM uruchomił bank Millennium. Wkrótce to grono powinno poszerzyć się o inne banki, które już intensywnie pracują nad wdrożeniem takiej możliwości.