Są rzeczy, których kupić nie można. Za wszystkie inne zapłacimy BLIK-iem? Rewolucyjna zmiana w systemie płatności

Finanse Dołącz do dyskusji (163)
Są rzeczy, których kupić nie można. Za wszystkie inne zapłacimy BLIK-iem? Rewolucyjna zmiana w systemie płatności

Z BLIK-a korzystamy coraz chętniej – głównie dlatego, że płatność przy pomocy smartfona jest po prostu wygodna, a telefony i tak mamy praktycznie cały czas przy sobie. Wszystkich korzystających z BLIK-a powinien zatem ucieszyć fakt, że Mastercard i Polski Standard Płatności ogłosiły nawiązanie strategicznego partnerstwa, które umożliwi płacenie zbliżeniowe BLIK-iem w Polsce i zagranicą. 

Tam gdzie Mastercard, tam BLIK. Płacenie zbliżeniowe BLIK-iem w Polsce i zagranicą

Założenie jest proste. Dzięki sojuszowi Mastercard i PSP płatności zbliżeniowe BLIK mają być dostępne wszędzie tam, gdzie akceptowane są również płatności zbliżeniowe Mastercard. Będzie to możliwe dzięki wykorzystaniu usługi tokenizacyjnej Mastercard Digital Enablement Services, czyli tzw. MDES. BLIK wnosi do sojuszu platformę płatności mobilnych i online, Mastercard – technologie płatnicze i międzynarodową sieć akceptacji. Płacenie zbliżeniowe BLIK-iem w Polsce i zagranicą będzie możliwe od II kwartału 2019 r.

Dodatkowe korzyści dla użytkowników BLIK

To nie jedyna niespodzianka, jaką Mastercard i PSP przygotowały dla użytkowników BLIK-a. Okazuje się bowiem, że BLIK-owcom umożliwiona zostanie także płatność w zagranicznych sklepach internetowych. To z kolei będzie możliwe dzięki wykorzystaniu standardu Secure Remote Commerce. Bez wątpienia ucieszy to wszystkich, którzy upodobali sobie ten sposób płatności, a zakupy robią głównie na zagranicznych platformach. W przyszłości prawdopodobnie możliwe będzie również oferowanie płatności BLIK użytkownikom mobilnych aplikacji na całym świecie.

Rozwój BLIK-a

BLIK ciągle bije własne rekordy – tylko od stycznia do września za jego pomocą dokonano 57 mln transakcji. A warto przecież pamiętać, że ten system płatności istnieje na rynku zaledwie od nieco ponad trzech lat. BLIK to jeden z priorytetów spółki, jaką jest PSP, czyli Polski Standard Płatności. Udziałowcami Polskiego Standardu Płatności jest sześć banków – PKO Bank Polski, ING Bank Śląski, Millennium Bank, mBank, Santander Bank Polska i Alior Bank. Nie oznacza to jednak, że tylko klienci właśnie tych banków mogą korzystać z BLIK-a – bez przeszkód mogą po niego sięgać także np. klienci Credit Agricole, Getin Banku, Orange Finanse.