ecommerce Finanse

Allegro zachwala swoje płatności odroczone dla firm. Podobno okazały się strzałem w dziesiątkę

Rafał Chabasiński
24.04.2023
Allegro zachwala swoje płatności odroczone dla firm. Podobno okazały się strzałem w dziesiątkę

Allegro Pay Business to nic innego jak płatności odroczone dla firm oferowane przez największy portal marketplace. Serwis ma powody do zadowolenia. W ciągu roku wartość zamówień z ich wykorzystaniem wzrosła trzykrotnie.

Coraz więcej przedsiębiorców korzysta z usługi Allegro Pay Business

Polacy pokochali płatności odroczone. Korzysta z nich już nawet 30 proc. konsumentów robiących zakupy online. Można śmiało powiedzieć, że w branży ecommerce ubiegły rok upłynął pod ich znakiem. Konsumenckie płatności odroczone chce oferować swoim klientom już praktycznie każdy liczący się podmiot.

Dlaczego jednak zacząłem nagle stosować rozróżnienie w postaci słowa „konsumenckie”? Otóż istnieją także płatności odroczone dla firm. Allegro, które jako pierwsze w Polsce wprowadziło je na większą skalę, wydaje się bardzo zadowolone z rezultatu.

Mowa o usłudze Allegro Pay Business, którą serwis tworzy od 2021 r. razem z jej dostawcą, polskim fintechem PragmaGO. Trzeba przyznać, że robią to z powodzeniem. Jak podaje portal dlahandlu.pl, największa polska platforma typu marketplace uzyskała w ciągu roku aż trzykrotny wzrost wartości zamówień z ich wykorzystaniem.

Dlaczego przedsiębiorcy mieliby zdecydować się na płatności odroczone dla firm? Najważniejsze założenia atuty Allegro Pay Business przedstawiła Danuta Czapeczko, Wiceprezes PragmaGO.

Jak pokazują nasze wyniki, przedsiębiorcy również bardzo chętnie po nie sięgają, realizując nieco inne cele niż konsumenci. Płatności Allegro Pay Business to dostęp do pieniędzy na stałych warunkach. Dzięki temu firma może ustabilizować działanie, lepiej planować zamówienia i marżę, a w rezultacie łatwiej utrzymywać płynność finansową. Korzystanie z Allegro Pay Business może mieć wpływ na obniżenie kosztów finansowania biznesu i jego obsługi księgowej. Co bardzo istotne, sprzedający nie ponosi ryzyka finansowania i otrzymuje gotówkę na konto od razu, w czasie rzeczywistym.

Obecnie już 100 tys. przedsiębiorców zyskało dostęp do płatności odroczonych dla firm na Allegro. Z danych udostępnionych przez serwis wynika, że 10 proc. z nich to startupy, które mają utrudniony dostęp do innych form finansowania.

Płatności odroczone dla firm nie różnią się jakoś bardzo od ich konsumenckiego odpowiednika

Z usługi Allegro Pay Business mogą skorzystać użytkownicy serwisu, którzy posiadają konta firmowe. Aktywują, kupują na fakturę, otrzymują zamówienie od razu i zwracają pożyczoną kwotę w ciągu 30 lub 60 dni. Pierwsza opcja jest całkowicie bezpłatna. Jeżeli przedsiębiorca wybierze drugą opcję, to płaci prowizję wynoszącą obecnie 4,5 proc. W międzyczasie, tak jak w przypadku konsumenckich płatności odroczonych, sprzedawca otrzymuje zapłatę za zamówienie w czasie rzeczywistym.

W przypadku, gdy okaże się, że firma potrzebuje jednak dłuższego okresu na spłatę zaciągniętego zobowiązania, Allegro Business Pay umożliwia rozłożenie go na raty. Obecnie płatności rozkładane są na 12 rat. Od 1 lutego 2023 r. taką możliwość zastąpi rozłożenie płatności na 6 rat z miesięczną prowizją wynoszącą 2,9 proc.

Ktoś mógłby zapytać: czym się właściwie różnią płatności odroczone dla firm od tych konsumenckich? Mechanizm działania obydwu usług, jak już wspomniani, jest praktycznie taki sam. Różnica jest stosunkowo prosta: chodzi przede wszystkim o limity. Jakby nie patrzeć, zamówienia firmowe bardzo często mogą być większe i mieć dużo wyższą wartość, niż typowe zakupy konsumenckie. Po aktywacji usługi Allegro Pay Business przedsiębiorca otrzymuje limit wynoszący 50 tys. zł. Konsumenci korzystający ze zwykłego Allegro Pay otrzymują od 500 do 4200 tys. zł do wykorzystania.

Płatności odroczone dla firm to ciekawa propozycja. Można się spodziewać, że sukces Allegro sprawi, że inni dostawcy tego typu usług włączą je także do swojej oferty.