Stare, drewniane kredensy, stylowe fotele czy ręcznie rzeźbione komody – zakupy na pchlich targach to gratka dla miłośników unikatowych mebli z duszą. Niestety meble do domu mogą skrywać niechcianych gości, np. pluskwy.
Meble to ważny element domu. Niestety pluskwy najczęściej kryją się w szczelinach, szwach i zakamarkach szuflad. Ich obecność zdradzają czarne plamki lub słodkawy zapach, przypominający woń gnijących malin. Żywią się krwią, a ich ukąszenia mogą spowodować swędzenie, zaczerwienienie, a nawet reakcje alergiczne. Dziwne ugryzienia na skórze bywają często mylone z ukąszeniami komarów, mają jednak charakterystyczny wygląd – są liczniejsze i zwykle widać w ich przypadku ciemny punkt w miejscu wkłucia.
Jak sprawdzić, czy mamy pluskwy w meblach?
Choć mebel z pchlego targu może wyglądać czysto, nigdy nie warto ufać pozorom. Pluskwy to mistrzowie kamuflażu – potrafią przetrwać nawet bez jedzenia nawet przez kilka miesięcy.
Podstawowa zasada – zanim wniesiesz mebel do domu, dokładnie go obejrzyj! Zwróć szczególną uwagę na szwy, szczeliny w drewnie i inne trudno dostępne miejsca. Otwórz szuflady, odchyl tapicerkę, sprawdź spody foteli i kanap.
Po przyniesieniu mebla do domu odkurz dokładnie tapicerkę i zakamarki, a zawartość worka z odkurzacza od razu wyrzuć. Skutecznym rozwiązaniem powinno być również zastosowanie parownicy, ponieważ para wodna niszczy pluskwy w meblach i ich jaja. Jeśli masz taką możliwość, użyj specjalnych środków chemicznych przeznaczonych do zwalczania insektów.
Nie zaszkodzi też skorzystać z naturalnych metod. Pluskwy nie lubią zapachu olejków eterycznych, zwłaszcza lawendowego, miętowego czy eukaliptusowego. Spryskaj nimi szczeliny i inne trudno dostępne miejsca, w których lubią pomieszkiwać insekty.
Co zrobić, gdy pluskwy mimo wszystko trafią do domu? Oto kilka sztuczek
Jeśli mimo starań pluskwy pojawiły się w domu, nie zwlekaj. Na początek wszystko dokładnie poodkurzaj i wypierz zainfekowane tkaniny w temperaturze co najmniej 60°C. Suszenie w suszarce bębnowej w 50°C przez pół godziny również może skutecznie zabić pluskwy i ich jaja. Warto także zamrażać małe przedmioty w temperaturze –18°C przez kilka dni.
W przypadku dużego nasilenia problemu najlepiej skorzystać z usług profesjonalnej firmy dezynsekcyjnej z dostępem do zaawansowanych środków chemicznych i sprzętu. Po zakończeniu dezynsekcji pamiętaj o regularnym sprawdzaniu domu, by upewnić się, że pluskwy nie wróciły.
Warto pamiętać, że wystarczy jeden zainfekowany przedmiot, by problem się rozprzestrzenił, ponieważ pluskwy rozmnażają się błyskawicznie – samica może złożyć nawet 10 jaj dziennie.