Przedsiębiorcy zapłacą podatek i od dodatkowego postojowego, i od umorzonej subwencji PFR? Rząd na razie nie zrobił nic, by to zmienić

Finanse Firma Podatki Dołącz do dyskusji (91)
Przedsiębiorcy zapłacą podatek i od dodatkowego postojowego, i od umorzonej subwencji PFR? Rząd na razie nie zrobił nic, by to zmienić

Obecnie przedsiębiorcy – na mocy tarczy antykryzysowej 5.0 – mogą ubiegać się o dodatkowe świadczenie postojowe. Rzecz w tym, że kwota wypłaconego świadczenia jest na ten moment opodatkowana. A rząd na razie nic nie zrobił, żeby to zmienić. 

Podatek dochodowy od dodatkowego świadczenia postojowego. Na razie kwota świadczenia nadal jest opodatkowana

Rządzący zapowiadają dla przedsiębiorców tarczę antykryzysową 6.0 (która ma przewidywać formy pomocy dla firm takie jak zwolnienie z ZUS, postojowe, całkowite umorzenie subwencji z tarczy PFR czy „małą dotację”), ale bardzo możliwe, że o nowe środki będzie można ubiegać się dopiero na początku przyszłego roku. W tym momencie przedsiębiorcy mogą zatem wnioskować o pomoc na podstawie tarczy antykryzysowej 5.0, która była kierowana głównie do branży turystycznej.

Okazuje się jednak, że pojawił się kolejny problem związany z tarczą 5.0 (wcześniej przedsiębiorcy zgłaszali m.in., że kryteria przyjęte przez rządzących wykluczą wiele potrzebujących firm z możliwości ubiegania się o wsparcie). Wszystko wskazuje bowiem na to, że przedsiębiorcy będą musieli zapłacić podatek od dodatkowego świadczenia postojowego. Kwota świadczenia jest na ten moment opodatkowana. Przypomina o tym zresztą ZUS na swojej stronie internetowej. To z kolei oznacza, że przedsiębiorcy będą musieli zapłacić podatek dochodowy, a dodatkowo uwzględnić kwotę otrzymanego świadczenia w rocznym PIT.

Rząd wprawdzie zauważył tę kwestię – Jarosław Gowin przekonywał na Twitterze, że trwają pracę nad zwolnieniem dodatkowego świadczenia postojowego z podatku (i to zarówno w roku 2020 jak i 2021). Problem polega jednak na tym, że jest to stosunkowo stary wpis, opublikowany prawie miesiąc temu. Jeśli zatem rządzący faktycznie chcą zlikwidować podatek od dodatkowego świadczenia postojowego, powinni się pospieszyć. Zwłaszcza, że nie jest to zmiana wymagająca długich debat politycznych.

Tymczasem świadczenie postojowe jest zwolnione z podatku

Co ciekawe, kwota świadczenia postojowego (przypomnijmy: należy rozróżnić świadczenie postojowe od dodatkowego świadczenia postojowego, są to dwie odrębne formy pomocy) jest zwolniona z podatku. Tym bardziej dziwić może fakt, że w przypadku dodatkowego świadczenia postojowego rząd zdecydował się na opodatkowanie kwoty wypłacanej pomocy. Trudno też mówić o niedopatrzeniu.

Jakby tego było mało, przedsiębiorcy zapłacą też podatek od umorzonej subwencji PFR

Niestety – podatek od dodatkowego świadczenia postojowego to nie wszystko. Opodatkowaniu podlega również ta część subwencji z tarczy finansowej PFR, której przedsiębiorca nie musi zwracać. To także ma się nijak do wcześniejszych zapowiedzi rządu. Nie wiadomo też, czy w tej kwestii (zwłaszcza w kontekście proponowanej możliwości umorzenia nawet 100 proc. subwencji w ramach projektu tarczy 6.0) rządzący zdecydują się na zmianę przepisów.