Czy przedsiębiorcy zapłacą podatek od pożyczki 5 tys. zł, skoro wartość umorzonego zobowiązania to przychód? Ministerstwo odpowiada

Finanse Firma Podatki dołącz do dyskusji (94) 02.06.2020
Czy przedsiębiorcy zapłacą podatek od pożyczki 5 tys. zł, skoro wartość umorzonego zobowiązania to przychód? Ministerstwo odpowiada

Edyta Wara-Wąsowska

Na łamach Bezprawnika pisaliśmy już, że przedsiębiorcy prawdopodobnie będą musieli zapłacić podatek od bezzwrotnej pomocy – subwencji PFR, która zostanie umorzona i której firmy nie będą musiały zwracać. Powstaje jednak inne pytanie – czy podatek trzeba będzie zapłacić także od pożyczki 5000 zł? Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oficjalnie odpowiada na to pytanie.

Podatek od pożyczki 5000 zł: ministerstwo rozwiewa wątpliwości przedsiębiorców

Pożyczka 5 tys. zł dla mikroprzedsiębiorców jest jedną z najpopularniejszych form pomocy, po którą zgłaszają się osoby prowadzące działalność. Niemal pewne jest też, że nie trzeba będzie składać wniosku o umorzenie pożyczki 5000 zł. Sejmowa komisja finansów publicznych naniosła stosowną poprawkę w projekcie tarczy 4.0. Dzięki niej wszyscy, którzy złożą wniosek o pożyczkę przed wejściem ustawy w życie (niezależnie od tego, czy otrzymają przed tym terminem wpłatę na konto, czy też nie) nie będą musieli składać wniosku.

To oczywiście dobra wiadomość dla przedsiębiorców. Pojawia się jednak inne pytanie – czy trzeba będzie zapłacić podatek od pożyczki 5000 zł, skoro jest ona bezzwrotna? Część przedsiębiorców mogła zacząć się nad tym zastanawiać gdy okazało się, że fiskus może potraktować umorzoną część subwencji jako umorzoną pożyczkę, która z kolei – co do zasady – stanowi przychód przedsiębiorcy podlegający opodatkowaniu. Wydaje się zresztą na ten moment, że to najbardziej prawdopodobny scenariusz.

Ministerstwo jednak ustosunkowało się do tej kwestii. Okazuje się, że pożyczka 5 tys. zł dla mikroprzedsiębiorców nie będzie opodatkowana. Jaka w takim razie jest jednak różnica między subwencją z tarczy finansowej PFR a pożyczką 5000 zł z tarczy antykryzysowej, skoro przychód – co do zasady – stanowi kwota umorzonych zobowiązań (zarówno pożyczek jak i kredytów)?  Warto zwrócić uwagę na wyjątek od tej zasady (art. 14 ust. 2 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych):

2. Przychodem z działalności gospodarczej są również:
6) wartość umorzonych lub przedawnionych zobowiązań, z zastrzeżeniem ust. 3 pkt 6, w tym z tytułu zaciągniętych kredytów (pożyczek), z wyjątkiem umorzonych pożyczek z Funduszu Pracy
To na tej podstawie podatek od pożyczki 5000 zł nie będzie musiał być uiszczany przez przedsiębiorców z tytułu umorzonej pożyczki.

Wielu przedsiębiorców wciąż czeka na wypłatę na konto

Niestety – o ile część przedsiębiorców zastanawia się nad tym, czy pożyczka jest w końcu opodatkowana czy też nie, o tyle wielu przedsiębiorców nie otrzymało jeszcze pożyczki na konto. Nie mogą jednak nic zrobić – jedyne co pozostaje, to czekać. Urzędy pracy w większych miastach nie nadążają z przetwarzaniem wniosków. Pierwotne terminy na przyznanie pożyczki są przekraczane. Dobra wiadomość jest natomiast taka, że pieniędzy na ten cel raczej nie braknie – urzędy otrzymały dodatkowe środki z ministerstwa.