Polacy masowo zawieszają firmy. Powodem zbyt duże koszty działalności

Biznes Firma Dołącz do dyskusji
Polacy masowo zawieszają firmy. Powodem zbyt duże koszty działalności

Ubiegły rok zdecydowanie nie był łaskawy dla przedsiębiorców. Wykreślono z KRS rekordową liczbę spółek. Duża jest też liczba zawieszonych indywidualnych działalności gospodarczych w CEIDG. Czy są powody do niepokoju? 

Rośnie liczba likwidowanych i zawieszanych działalności

Tylko w ubiegłym roku z KRS wykreślono 25 tysięcy spółek. To wzrost o 1,5 tysiąca w stosunku do roku 2023. Z CEIDG usunięto natomiast nieco mniej indywidualnych działalności gospodarczych – ponad 188 tysięcy. Rekord padł w kategorii zawieszonych działalności. W roku 2024 było ich 375,5 tysiąca, a więc o 2% więcej niż rok wcześniej. Dane są co najmniej niepokojące. Z czego wynika to zjawisko?

Ekspertów to nie dziwi

Eksperci wcale nie są zdziwieni najnowszymi danymi dotyczącymi zawieszonych działalności. Podkreślają, że dzisiaj wiele biznesów działa sezonowo. Są one zawieszane na kilka miesięcy w roku, a potem działalność jest ponownie wznawiana, gdy perspektywy stają się lepsze. Jeśli ogólna ilość zamykanych firm nie rośnie, nie ma więc się czym martwić. Prezes Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej COIG Jarosław Nowrotek skomentował: “Zawieszenia działalności często wynikają z przejściowych trudności lub sezonowości. Gdy warunki się poprawiają, wiele osób decyduje się na wznowienie działalności. Zawieszenia są zazwyczaj płynnym zjawiskiem”.

Zaskakująca nie jest też wysoka liczba zamykanych spółek. Spora ich część to po prostu spółki celowe, które po realizacji danego projektu są stopniowo wygaszane. Czasami są one przekształcane i wcale nie znikają zupełnie z rynku, ale w jakiś sposób kontynuują działalność. 

Rosnące koszty działalności przytłaczają przedsiębiorców

Nie da się ukryć, że wiele działalności jest rejestrowanych po to, aby przez jakiś czas korzystać z niższych składek na ZUS. Potem trzeba zastanowić się, czy dana działalność nadal się opłaca. Niestety polskich przedsiębiorców koszty prowadzenia własnej firmy coraz bardziej przytłaczają. 

Co ciekawe, na zawieszenie swojej działalności decydują się nie tylko sklepy, ale i firmy budowlane czy przedstawiciele branży badawczej. W przypadku sklepów internetowych zjawisko jest dość proste do wyjaśnienia. Konkurencja na rynku jest ogromna i część biznesów jej po prostu nie wytrzymuje. Ze sporymi problemami mierzą się również sklepy stacjonarne. Zaskakujące są jednak problemy, które dotykają budownictwo. Jeszcze niedawno wydawało się, że ta branża ma się doskonale. Martwić powinno zawieszanie działalności naukowo-badawczych, co może negatywnie wpłynąć na innowacyjność polskich firm.

Nie zapowiada się na zmiany

Prawdopodobnie przedsiębiorcy będą w kolejnych latach równie chętnie zawieszać swoje działalności. Dla wielu z nich to jedyna szansa na przeczekanie trudniejszych czasów. W Polsce koszty prowadzenia własnego biznesu są coraz wyższe, chociaż rząd deklaruje, że będzie im przeciwdziałać. Na razie są to jedynie obietnice bez pokrycia.