Codzienne ecommerce

Polacy na wczasach znaleźli sposób na paragony grozy. Po prostu zamawiają pizzę z dowozem

Rafał Chabasiński
23.08.2022
Polacy na wczasach znaleźli sposób na paragony grozy. Po prostu zamawiają pizzę z dowozem

Polacy na wczasach coraz częściej zamawiają jedzenie przez Internet. Jeżeli ktoś myśli, że w zamówieniach króluje świeża rybka prosto z morza, to się rozczaruje. Z danych portalu Pyszne.pl wynika, że najczęściej zamawianą potrawą jest pizza. Przewaga nad drugimi w zestawieniu burgerami jest przy tym miażdżąca. 

Zamawianie jedzenia online przez wczasowiczów nie ma jeszcze charakteru masowego

Zamawianie jedzenia przez Internet stanowi ważny element rewolucji ecommerce, która zmieniła sposób funkcjonowania wielu branż w Polsce. Dotyczy to także gastronomii, która w okresie covidowego chaosu i niepotrzebnych obostrzeń sanitarnych potrzebowała jakiegoś sposobu na funkcjonowanie. Okazuje się także, że Polacy na wczasach wciąż chętnie z takiej możliwości korzystają, o czym informują Wiadomości Spożywcze.

Portal Pyszne.pl zbadał liczbę składanych zamówień w najważniejszych polskich regionach turystycznych: nad Morzem Bałtyckim, na Mazurach i w górach. Badanie obejmuje dwa miesiące: lipiec i wciąż trwający sierpień. Na pierwszy rzut oka sama liczba zamówień nie jest powalająca. To raptem 50 tysięcy nad samym Bałtykiem. W międzyczasie w nadmorskich miejscowościach może przebywać ponad 1,5 miliona wczasowiczów. Z czego większość przynajmniej raz skorzysta z usług gastronomii.

Nie oznacza to jednak, że zamówienia z dostawą nie mają potencjału dla restauratorów z regionów turystycznych. Zwłaszcza że mowa o zamówieniach złożonych za pośrednictwem tylko tego jednego portalu. Jak przekonuje Arkadiusz Krupicz, współzałożyciel Pyszne.pl:

Każdy z nas z utęsknieniem odlicza dni do swojego urlopu, a żeby nie tracić cennego wakacyjnego czasu na stanie w kolejkach do restauracji, ludzie coraz częściej zamawiają z dostawą. Tym bardziej, że porównując z okresem zimowym, to właśnie latem w nadmorskich miejscowościach funkcjonuje więcej lokali, które poprzez ofertę dowozu docierają do nowych klientów

Polacy na wczasach zamawiają przede wszystkim te potrawy, które znają i lubią

Jeżeli Polacy na wczasach zamawiają jedzenie przez Internet, to praktycznie zawsze wybierają dostawę. Mowa o aż 98 proc. respondentów. Odbiór zamówienia w lokalu nie cieszy się zbytnim uznaniem ze strony wczasowiczów.

Najczęściej wybieraną potrawą jest pizza. Przewaga jest tutaj na tyle miażdżąca, że ta specjalność kuchni włoskiej jest sześciokrotnie bardziej popularna niż burgery zajmujące drugie miejsce w zestawieniu. Na trzecim miejscu uplasowało się makarony. Poza podium znalazły się zupy, sałatki i kebab.

Co ciekawe, Polacy na wczasach wybierają raczej klasyki. Najpopularniejszą pizzą okazała się margherita, najpopularniejszym daniem makaronowym spaghetti bolognese, a najpopularniejszą sałatką – ta grecka. Najwyraźniej prawdą jest to, że lubimy przede wszystkim to, co już znamy. Oferta nadmorskich smażalni ryb najwyraźniej nie cieszy się zbytnią popularnością osób zamawiających jedzenie online.

Pyszne.pl zwraca uwagę na osobliwe miejsca, do których zawiano jedzenie. Wskazano między innymi na „łódź podwodną”, bosmanat, kemping, sklep za pamiątkami, czy „wejście na plażę numer 5”. Niektóre komentarze do zamówień okazały się przy tym dość humorystyczne. Najlepszym przykładem jest chyba: „Szpital SOR, szybko! Umieramy z głodu”.

Jedzenie na dowóz na wczasach wydaje się mieć szereg zalet, które coraz chętniej doceniają Polacy na wakacjach. Najważniejszą jest to, że nie trzeba czekać w kolejce, ani przejmować się tłokiem wewnątrz restauracji. Można zjeść ulubioną potrawę w wybranym przez siebie miejscu, na przykład na środku plaży albo w pokoju hotelowym. Korzystając z internetowych wyszukiwarek można także znaleźć jedzenie w stosunkowo przystępnej cenie. Tym samym ecommerce staje się potencjalnym remedium na wakacyjne paragony grozy.