Polskie kobiety i mężczyźni boją się badań profilaktycznych jak ognia

Społeczeństwo Zdrowie Dołącz do dyskusji
Polskie kobiety i mężczyźni boją się badań profilaktycznych jak ognia

Polacy od dawna nie chcą wykonywać badań profilaktycznych. Jakie są powody takiego stanu rzeczy? Wielu ekspertów głowi się nad tym zagadnieniem od jakiegoś czasu, a wnioski z tych rozważań często są niemiarodajne. Z najnowszych raportów wynika, że nie tylko mężczyźni boją się tego typu badań, ale także kobiety w Polsce nie wykonują ich w takim stopniu, w jakim powinny.

Kobiety i mężczyźni nadal nie chcą się badać profilaktycznie. Apele nie pomagają

Brak chęci do badań profilaktycznych wśród mężczyzn, jest niestety ugruntowany w polskim społeczeństwie od wielu lat. Z badań wynika, że 23 proc. mężczyzn w Polsce uważa, że badania profilaktyczne są zbędne, pomimo że 48 z nich każdego dnia dowiaduje się, że ma raka prostaty. Mężczyźni nie tylko boją się wykrycia choroby, ale także wstydzą się przebiegu samego badania urologicznego. Brak czasu i zapracowanie także nie pomagają polskim mężczyznom w odpowiedniej profilaktyce chorób.

Niestety, ale mężczyźni, którzy nie zgłaszają się na badania, robią to w dużej mierze także dlatego, że prowadzą niezdrowy tryb życia. Z danych NFZ wynika, że aż 25 proc. mężczyzn ma nadciśnienie tętnicze, 70 proc. nadwagę, a 1/5 zmaga się już z zaawansowaną otyłością. Profilaktyce zdrowotnej nie pomaga także duży odsetek palących mężczyzn – z danych wynika, że 23 proc. mężczyzn regularnie pali papierosy.

Dodatkowo NFZ regularnie prezentuje kolejne, dość przerażające dane o braku aktywności fizycznej mężczyzn w Polsce. Z ubiegłorocznego raportu wynika, że aż 66 proc. mężczyzn w grupie wiekowej 15+ jest nieaktywna fizycznie. Sytuacja jest jeszcze gorsza, gdy spojrzymy na mężczyzn w grupach wiekowych 40-54 i 55+. Nieaktywnych fizycznie w tym przedziale wiekowym jest od 73 do nawet 88 proc. panów.

Jednak z najnowszych badań wynika także, że nie tylko mężczyźni unikają lekarza jak ognia. Także kobiety (pomimo tego, że istnieje w Polsce szereg programów profilaktycznych) nie biorą udziału w badaniach w odpowiednim stopniu. Z danych NFZ wynika, że tylko 31,9 proc. uprawnionych kobiet wykonuje mammografię, a 11,18 proc. cytologię.

Powinniśmy osiągnąć próg 70 proc. badających się profilaktycznie kobiet. Do tego poziomu jednak nam daleko

O tym, jak źle wygląda w Polsce kwestia badań profilaktycznych wśród kobiet, mówiła dla portalu prawo.pl Anna Kupiecka, prezes Fundacji OnkoCafe:

Przez lata winą za niską zgłaszalność obarczano samych pacjentów, brak czasu, strach przed badaniem czy niską wiedzę. Dziś wiemy, że kluczowe są systemowe ułatwienia i odpowiednia komunikacja. To nie tylko kwestia świadomości Polek, ale też dostępności badań, wygodnych form zapisów i odpowiedniej komunikacji. Państwo musi aktywnie zachęcać do profilaktyki, a nie tylko oferować badania.

Niestety, kobiety w Polsce w dalszym ciągu nie wyciągają wniosków z danych, które mówią nam o tym, że co roku w naszym kraju notujemy 3 tys. przypadków raka szyjki macicy oraz 18 tys. nowotworów piersi. Wiele kobiet i mężczyzn zgłasza się do lekarza niestety już w zaawansowanym stadium choroby nowotworowej.