Policyjna akcja przeciwko szeryfom drogowym

Gorące tematy Moto Dołącz do dyskusji (16)
Policyjna akcja przeciwko szeryfom drogowym

Zaczyna się policyjna akcja przeciwko szeryfom drogowym, którzy niezgodnie z prawem blokują pasy ruchu.

Niemal każdy, kto miał okazję jeździć autostradami lub drogami szybkiego ruchu, spotkał się ze zjawiskiem tak zwanych szeryfów drogowych. Są to zazwyczaj kierowcy ciężarówek lub dużych samochodów dostawczych, którzy blokują ruch na jednym z pasów ruchu, który gdzieś dalej się kończy, przechodząc w jeden. W ich mniemaniu blokują oni dostęp cwaniakom, którzy chcą wyprzedzić innych i na końcu włączyć się do ruchu. Niedługo zacznie się policyjna akcja przeciwko szeryfom drogowym.

Tamowanie ruchu jest niezgodne z prawem, a na dodatek stwarza realne zagrożenie. Chodzi o to, że na zwężających się pasach ruchu zazwyczaj jedzie się na tak zwany zamek błyskawiczny. Kierowcy na obydwu pasach jadą do samego końca, a dopiero tuż przed zwężką ci z zamkniętego pasa powinni być wpuszczani na zmianę przez kierowców z pasa wolnego. Dzięki takiemu zabiegowi ruch nieco tylko zwalnia, ale się nie zatrzymuje i jest płynny dla obydwu pasów.

Niestety często zdarza się tak, że jednym pasem, lub pomiędzy nimi, niejako okrakiem, jedzie duża ciężarówka blokując jeden albo i obydwa pasy. Tacy kierowcy nie dość, że tamują ruch, sprzyjają powstawaniu dłuższych niż w przypadku jazdy na suwak korków. Dodatkowo sprawiają, że powstaje problem, gdy pomiędzy pasami lub jednym z wolnych chce przejechać do wypadku karetka, straż pożarna czy inne służby. Kierowcy przyblokowani przez szeryfa drogowego nie mają możliwości manewrów i szybkiej reakcji na sytuację.

Po bardzo wielu doniesieniach ktoś w końcu poszedł po rozum do głowy i ogłosił, że zaczyna się  policyjna akcja przeciwko szeryfom drogowym. Na razie tylko w Łodzi i okolicach tego miasta, ale jest to już „światełko w tunelu”, bo może pomysł podchwycą inne rejony. Za blokowanie pasa ruchu będzie wlepiany mandat w wysokości 500 zł i 2 punkty karne.

Ze swojej strony dodam, że mam nadzieję, że tacy samozwańczy szeryfowie drogowi będą zatrzymywani przez policję już za miejscem zwężenia ruchu, a nie na pasach, które i tak wolno się poruszają. Dodatkowo powinny być też prowadzone akcje prewencyjne, czyli na kanale ogólnym CB Radia, którym posługują się chyba wszyscy kierowcy ciężarówek, a TIRowcy w szczególności, nakazywać takim kierowcom poprawną jazdę. To podziałałoby chyba na wielu, choć znając zaciętość naszych krajan, może to nie odnieść skutku.

Masz problemy lub wątpliwości związane z infrastrukturą drogową, wypadkami lub innymi sytuacjami na drogach i ulicach i chciał(a)byś uzyskać poradę prawnika? Z redakcją Bezprawnik.pl współpracuje zespół prawników specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.

Zdjęcie z serwisu shutterstock.com