REKLAMA
  1. Home -
  2. Biznes -
  3. Lepiej tego nie rób. Stwarza to większe ryzyko kontroli w firmie
Lepiej tego nie rób. Stwarza to większe ryzyko kontroli w firmie

Każdy przedsiębiorca prowadzący JDG ujęty jest w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEiDG). To, czym zajmuje się firma, należy ściśle określić i przyporządkować do kodów Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD). Wielu przedsiębiorców wskazuje przy tym na znacznie szerszy zakres usług w stosunku do tego, co rzeczywiście robi. W ten sposób narażają się oni na kontrole.

Aleksandra Smusz06.07.2025 9:01
Biznes

Zakres działalności określają kody PKD

Kody PKD to po prostu oznaczenia różnych form działalności, którymi może zajmować się dana firma. Przedsiębiorcy realizujący typowe usługi zwykle nie mają z ich wskazaniem żadnego problemu. Zwłaszcza że lista kodów jest bardzo długa.

Dla przykładu agenci ubezpieczeniowi korzystają z kodu 66.22.Z: Działalność agentów i brokerów ubezpieczeniowych. Nieco większego namysłu wymagają usługi wykraczające poza to, co przewiduje CEiDG.

REKLAMA

Finalnie i tak nie ma jednak z tym żadnego problemu. Jeśli nasza praca nie pasuje do niczego z urzędowej listy, możemy wykorzystać kod 96.09.Z: Pozostała działalność usługowa, gdzie indziej niesklasyfikowana.

Czasem wystarcza jeden kod, inni potrzebują kilku, ale są i tacy, którzy potrafią podać w CEiDG dziesiątki rodzajów działalności

Istnieją przedsiębiorcy umieszczający w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej tylko jeden kod i jest to w ich przypadku w pełni adekwatne. Fryzjerzy korzystają np. z kodu 96.02.Z: Fryzjerstwo i pozostałe zabiegi kosmetyczne.

REKLAMA

Ale w rejestrze znajdziemy również przedsiębiorców wpisujących do CEiDG nad wyraz obszerne listy z kodami, mającymi opisywać specjalność ich firm. Wśród nich często figurują usługi, których nigdy nie wykonywali, będące jedynie w sferze ich nierealistycznych zamierzeń.

Przedsiębiorcy mogą być typowani do kontroli na podstawie kodów z PKD

Wyobraźmy sobie, że w jakimś okresie urzędnicy postanowią bliżej przyjrzeć się działalności osób zajmujących się sprzedażą wysyłkową w danym mieście. Szczególnie może interesować ich np. to, czy tacy przedsiębiorcy nie prowadzą jednocześnie stacjonarnej sprzedaży.

REKLAMA

Wiele tego typu firm korzysta bowiem ze zwolnienia z posiadania kasy fiskalnej, przewidzianego dla osób oferujących towary wyłącznie z dostawą za pośrednictwem firm kurierskich czy poczty.

Jeśli z kodów PKD będzie wynikało, że taki przedsiębiorca zajmuje się jednocześnie tradycyjnym handlem, zakres kontroli może zostać rozszerzony.

REKLAMA

Zachodzące ryzyko wynika z tego, że osobisty kontakt z klientami i przyjmowanie od nich płatności gotówką wyklucza możliwość zwolnienia z posiadania kasy fiskalnej.

Z tego powodu do CEiDG najlepiej wpisywać kody, które ściśle pokrywają się z tym, co robimy. Jeśli jakieś usługi są w naszym przypadku pieśnią przyszłości, zawsze możemy uzupełnić dane. Zwłaszcza że nic to nie kosztuje.

Zresztą wpisy w CEiDG niekiedy przeglądają kontrahenci i klienci, chcąc zdobyć więcej danych o naszej firmie. Jeśli jednocześnie deklarujemy, że prowadzimy działalność prawniczą, handel na straganach i zajmujemy się produkcją wyrobów metalowych, wyglądać to może co najmniej dziwnie.

Dołącz do dyskusji
Najnowsze
Warte Uwagi