Polskie produkty będą lepiej oznakowane i wspierane

Codzienne Zakupy Dołącz do dyskusji (12)
Polskie produkty będą lepiej oznakowane i wspierane

Ministerstwo Rolnictwa oznakuje polskie produkty i będzie znacznie lepiej wspierać ich promocję.

Coraz częściej w wielu miejscach słyszy się, że ludzie kupowaliby chętniej polskie produkty, gdyby te wyróżniały się spośród innych jakimś charakterystycznym znakiem. Od lat funkcjonuje godło Teraz Polska, przyznawane produktom, usługom, przedsięwzięciom i gminom. Ministerstwo Rolnictwa myśli o tym, aby polskie produkty wyraźnie oznakować i zapewnić wsparcie marketingowe.

W wielu krajach podróżujący Polacy widzą towary, które są wyraźnie oznaczone symbolami i napisami, jednoznacznie stwierdzającymi skąd dany produkt pochodzi. Widzą też, że miejscowi chętniej sięgają po produkty regionalne lub oznakowane informacją, że wyprodukowano je w ich kraju. Dzięki takiemu podejściu znacznie lepiej rozwijają się przedsiębiorstwa lokalne i krajowe, podobnie jak i rolnictwo, usługi, etc.

O czymś podobnym mówią przedstawiciele Ministerstwa Rolnictwa, którzy chcą, by polskie produkty były wyraźnie oznakowane. Stosowny projekt nowelizacji ustawy o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych został już złożony. Określono kryteria i znak „Produkt polski”, jakim mają być oznaczone produkty.

Aby wyróżnić polskie produkty spożywcze, kryteria przewidują, że mają one nie tylko być wyprodukowane w Polsce, ale też z polskich składników. Dodatkowo zmianom ulegną przepisy dotyczące wykorzystania środków z funduszy promocji produktów rolno-spożywczych. Dzięki zmianom polskie produkty i ich promocja uzyskają większe wsparcie, a chodzi o fundusze na promocję mleka, mięsa drobiowego, końskiego, owczego, wieprzowego, wołowego, ryb, ziaren zbóż i przetworów zbożowych oraz owoców i warzyw.

Wsparcie dotyczyć ma działań marketingowych, które będą promowały dane rodzaje produktów, podkreślały nie tylko ich pochodzenie, ale także jakość, wartości odżywcze i dietetyczne, które będą poparte badaniami, pracami naukowymi, etc. Wszystko to dlatego, że do tej pory, jak twierdzą przedstawiciele organizacji i związków zawodowych rolników, rodzime produkty nie były dostatecznie promowane na tle importowanych towarów.

Przyznam, że jeśli mam wybór, to zwykle sięgam po produkty powstające w mojej okolicy, oferowane przez rolników z najbliższej okolicy lub wręcz z moich rodzinnych stron. Znam ich, wiem, jak pracują, mogę niemal zajrzeć na ich pola, plantacje, etc. Jeśli nie mogę od nich czegoś dostać, to szukam zazwyczaj produktów polskich, śledzę też informacje o tym, która firma została przejęta lub wykupiona przez zagraniczne koncerny. Nie rezygnuję w związku z tym z ich produktów, ale częściej sięgam czasem po nieco droższe, ale rodzime wytwory. A Wy?

W przypadku problemów związanych z promocją, zakupem lub zwrotem towarów czy usług, a także we wszelkich innych, w których chciał(a)byś uzyskać poradę prawnika, możesz skontaktować się z redakcją Bezprawnik.pl. Współpracuje z nią zespół osób specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.