Praca w 2021 roku poszukuje fachowców, których znaczenie wzmocniła pandemia lub tych, którzy pomogą firmom odrobić straty

Praca Dołącz do dyskusji (438)
Praca w 2021 roku poszukuje fachowców, których znaczenie wzmocniła pandemia lub tych, którzy pomogą firmom odrobić straty

Według prognoz w 2021 roku pracodawcy najchętniej zatrudnią specjalistów od najróżniejszych zadań w dziedzinie IT. Na zapotrzebowanie rynku pracy nie powinni narzekać też specjaliści od sprzedaży i e-commerce. Potrzebni będą również wykwalifikowani pracownicy fizyczni, szczególnie w logistyce, przemyśle i budownictwie. Rok 2021 oznacza jednak dalsze trudności w gastronomii, hotelarstwie, turystyce czy branży eventowej. Praca w 2021 roku zaś na stanowisku kasjera bankowego nie pozwoli czuć się pewnie, a o zmianę stanowiska nie będzie łatwo.

Praca 2021. Umocniona pozycja specjalistów IT po 2020

Specjaliści od IT nigdy zbytnio nie musieli narzekać na brak zatrudnienia, a miniony rok pokazał, jak wiele działań możemy przenieść do sfery wirtualnej. Według analityków rynku pracy i rekruterów, którzy rozmawiali z „Rzeczpospolitą”, to właśnie cyfryzacja, automatyzacja, zdalna praca, sprzedaż i komunikacja jeszcze bardziej napędzą zapotrzebowanie w 2021 roku na tych pracowników w każdej branży.

Najbardziej poszukiwani będą webmasterzy, projektanci portali, stron i aplikacji. Praca w 2021 znajdzie się również dla inżynierów danych i specjalistami od data science, bezpieczeństwa systemów informatycznych i sieci czy machnie learningu i big data. Z roku na rok wzrasta również znaczenie pracowników, którzy łączą kompetencje informatyczne z wiedzą biznesową. Podobnie zresztą, jak specjaliści od platform chmurowych, jakich używa Amazon czy Google.

Problemu ze znalezieniem pracy nie powinni mieć również informatycy od wsparcia IT, czy tworzący strony e-sklepów, odpowiedzialni za pozycjonowanie i specjaliści od opracowywania strategii marketingowych w Internecie i biznesu e-commerce.

Praca 2021. Odbudowa po kryzysie

Rekruterzy wśród najbardziej pożądanych zawodów w 2021 roku wymieniają też specjalistów od sprzedaży i analityków, którzy wspomogą przedsiębiorstwa po zeszłorocznym kryzysie w przygotowaniu strategii zarządzania firmą. Wiele z nich nie rozwinie się bez koniecznych transformacji, dlatego Agata Jemioła, kierownik oddziału Grafton Recruitment w Krakowie, w gronie poszukiwanych w 2021 roku pracowników wymienia w rozmowie z „Rz” również specjalistów od szkoleń.

Jeżeli branża e-commerce rozwinie się w 2021 roku, tak jak przewidują analitycy, to na brak ofert pracy nie powinni narzekać również pracownicy logistyki – kurierzy, magazynierzy czy spedytorzy. Podobnie jak pracownicy budownictwa i produkcji przemysłowej, których sytuacja na rynku pracy w dużej mierze będzie zależeć od potencjalnej wzrostu gospodarczego i wzrostu liczby inwestycji w nieruchomości.

Praca 2021. Technologia zamiast pracownika

Z jednej strony 2020 pokazał, że technologia może pomóc nam wszystkim pokonać ograniczenia przestrzenne, a z drugiej zastąpić człowieka, nieodpornego na wirusy w takim stopniu jak boty i maszyny. Choć analitycy rynku pracy nie przewidują drastycznego spadku zapotrzebowania na pracowników telefonicznej obsługi klienta, to coraz częściej osobę po drugiej stronie zastępuje rozmawiający chatbot. A robotyzacja w przemyśle wypiera pracowników produkcji bez kwalifikacji.

Kelnerów w gastronomii zastępują dziś dostawcy na aplikację. I tak może być przez część przyszłego roku. Według specjalistów regres zatrudnień w gastronomii, hotelarstwie i branży eventowej będzie się utrzymywał. Zwolnienia czekają zaś kasjerów i kasjerki w bankach. I choć niektórzy z nich znajdą zatrudnienie w dziale obsługi klienta, dostępnych miejsc pracy na tym stanowisku będzie dużo mniej niż kandydatów.