Praca zdalna w odwrocie. Choć nadal nie jest tak źle, jak mogłoby się wydawać

Praca Dołącz do dyskusji
Praca zdalna w odwrocie. Choć nadal nie jest tak źle, jak mogłoby się wydawać

W trakcie pandemii wiele firm umożliwiło zatrudnionym pracę zdalną – nawet, jeśli wcześniej pracownicy nie mieli na nią zgody. Nie da się jednak ukryć, że od jakiegoś czasu firmy zaczynają powoli wymuszać na zatrudnionych powrót do biur. Jaki odsetek pracodawców nadal pozwala na pracę zdalną i czy faktycznie jest tak źle, jak mogłoby się wydawać?

Praca zdalna w firmach. Coraz więcej pracodawców rezygnuje z tego rozwiązania

Z raportu Grant Thornton wynika, że średnie i duże firmy nieubłaganie ograniczają możliwość pracy zdalnej; niemal 40 proc. ankietowanych, którzy wzięli udział w badaniu, przyznało że firmy, w których pracują, zmuszają zatrudnionych do przynajmniej częściowej pracy z biura. Dla porównania rok temu pracę z biura wymuszało jedynie 25 proc. przedsiębiorstw. Jak jednak wskazują eksperci, nie oznacza to wcale, że praca zdalna całkowicie zniknie lub zostanie ograniczona do okazjonalnego home office; mimo wszystko zdecydowana większość przedsiębiorstw w Polsce chce w tym roku utrzymać dotychczasowy model pracy zdalnej. Jedynie 10 proc. polskich pracodawców deklaruje, że chce wprowadzić zmiany, przy czym tylko połowa z nich chce całkowitego powrotu pracowników do biur.

Praca hybrydowa wydaje się niezagrożona

Wychodzi zatem na to, że pracodawcy nie tyle chcą rezygnować z pracy zdalnej, co raczej – na przestrzeni ostatnich miesięcy – ograniczają ją i „zachęcają” pracowników do powrotu do biur przynajmniej na część dni w tygodniu. Jak zresztą zauważają eksperci Grant Thornton – i co wynika z raportu – jeśli pracodawcy zgadzają się na pracę zdalną, to preferują właśnie model hybrydowy. Wśród tej grupy przeważają pracodawcy, którzy do kwestii pojawiania się w biurze podchodzą zresztą bardzo liberalnie; wystarczy im, że pracownik zjawi się w biurze 1-4 dni w miesiącu. Taka częstotliwość zadowala aż 27 proc. pracodawców z tej grupy. 13 proc. przedsiębiorstw stawia jednocześnie na bardziej wyrównaną liczbę dni pracy zdalnej i pracy w biurze; preferują one, by pracownik pojawiał się 10-15 dni w biurze w miesiącu. 5 proc. przedsiębiorstw wskazało – dość nietypowo – 4-10 dni pracy z biura. Zła wiadomość jest natomiast taka, że aż 20 proc. firm chce, by pracownicy pojawiali się w biurze częściej niż 15 dni w miesiącu – co w wielu przypadkach oznacza, że zatrudniony może pracować zdalnie jeden dzień w tygodniu.

Warto jednak na koniec podkreślić, że wciąż 62 proc. dużych i średnich przedsiębiorstw dopuszcza pracę zdalną (w styczniu 2024 r. było to 71 proc. badanych) – choć w różnym wymiarze. O ile zatem praca całkowicie zdalna jest coraz rzadziej tolerowana przez pracodawców, o tyle model hybrydowy powinien zagościć w wielu firmach na stałe.