Wielu pracowników przebywając na urlopie nawet wtedy odbiera służbowe telefony czy wiadomości. Według prawa nikt nie może ich do tego zmusić.
Gdy w pracy w końcu czeka nas wymarzony urlop, staramy się zapomnieć o służbowych obowiązkach. Wielu pracowników potrafi odciąć się do pracy i jedyne co przerwie im wypoczynek to choroba w trakcie wakacji lub nagłe odwołanie przez szefa z wypoczynku w naprawdę ważnej sprawie.
Niestety, pracodawcy często chcą mieć stały kontakt z osobami zatrudnionymi, tak „na wszelki wypadek”. Dzieje się to zwłaszcza, gdy w firmie mamy stanowisko decyzyjne lub jesteśmy potrzebni do pilnych działań. Wtedy urlop co prawda nie jest formalnie odwołany, ale musimy odpowiadać na telefony, SMSy czy e-maile.
Jak podaje Wprost, aż 60% polskich pracowników przed wyjazdem na urlop otrzymuje polecenie, żeby być w stałym kontakcie z przełożonym. Co więcej, aż 36% ma obowiązek nie tylko dostępności, ale też natychmiastowej odpowiedzi na wszelkie telefony i e-maile.
Czy szefowie mają prawo to robić? Zdecydowanie nie! Jeżeli pilnie potrzebują pracownika, mogą odwołać go z urlopu, do czego służą odpowiednie procedury. Zakłócanie wypoczynku choćby na chwilę, nie spotyka się żadną argumentacją ze strony prawnej.
Jeżeli więc w trakcie wypoczynku nad morzem stale dzwoni do Ciebie służbowy telefon, nie musisz się przejmować. Możesz nawet zostawić go w domu, a pracodawca nie ma prawa wyciągnąć wobec Ciebie żadnych negatywnych konsekwencji. Jeśli to zrobi, grozi mu skierowanie sprawy do sądu pracy.
Jak więc szef miałby porozumieć się z podwładnym, gdy np. chce odwołać go z urlopu? Musi dotrzeć do niego inną drogą, niż służbowa komórka. Najczęściej pracownik już składając CV czy wypełniając ankietę osobową, podał też swój numer prywatny, który może być użyty w takim przypadku. Podobnie, przekazanie bardzo pilnej informacji może też być wykonane za pośrednictwem tego, kto został wskazany jako osoba kontaktowa w razie nagłych wypadków.
Aby uniknąć sytuacji, w której występuje pilna potrzeba osoby przebywającej na wakacjach, warto wdrożyć system zastępstw. Tymczasowe przekazywanie obowiązków innemu pracownikowi na podobnym stanowisku sprawi, że w nagłych wypadkach ktoś inny będzie mógł zająć się sprawami, którymi normalnie opiekuje się urlopowicz.
Szef nadużywa swojej pozycji i nie daje Ci należnych przywilejów, potrzebujesz pomocy prawnika? Z redakcją Bezprawnik.pl współpracuje zespół prawników specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.
Fot. tytułowa: shutterstock.com